Enerjide BEST A.Ş. zirvede

0
167

BEST A.Ş., 2021 yılında enerji sektöründe Ar-Ge’ye en fazla harcama yapan şirketler sıralamasında 80 milyon lira ile bu yılda birinci sırada yer aldı, Türkiye genel sıralamasında 31’nci oldu.

Yırcalı Holding’in en büyük kuruluşu olan Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri A.Ş (BEST), 2010 yılında sektörde ve Balıkesir’de kurulmuş olan ilk Ar-Ge Merkezi ile rekorlara imza atmaya devam ediyor.

Ar-Ge alanındaki başarılarını arttırarak devam ettiren BEST A.Ş., ülkede ve bölgede birçok tanınmış firmaları geride bırakarak, araştırma ve geliştirmede de lider bir kuruluş olduğunu kanıtladı.

Araştırma ve geliştirmeyi büyüme stratejisinin bir parçası olarak ele alan BEST A.Ş., kendi teknolojisini üreterek, ulusal ve uluslararası arenada rekabet gücünü daha da ileriye taşımayı hedefliyor.

“BİR YILDA 61 AR-GE PROJESİ YÜRÜTÜLDÜ”

2010 yılında kurulan Türkiye’nin ilk enerji sektörü, Balıkesir’in ilk Ar-Ge Merkezi olan BEST Ar-Ge Merkezi, 2021 yılı içerisinde toplam 61 Ar-Ge projesi yürüttü.

Yürüttüğü proje sayısına göre Türkiye genelinde 34. en fazla proje yapan firma unvanını alan BEST A.Ş., yaklaşık 80 milyon lira olan Ar-Ge harcaması ile  2021 net satışlarının yüzde üçünü aştı.

Bu oranın GSYH’ya göre yüzde iki civarında olan Avrupa Birliği ve yüzde bir civarında olan Türkiye’ye kıyasla Ar-Ge harcaması oranının üstünde olduğu bildirildi.

BEST A.Ş.’nin 10 yılı aşan Ar-Ge çalışmalarında, 100’ü aşan Ar-Ge Merkezi personeli ile Türkiye’nin bilim kurulu olan TÜBİTAK tarafından desteklenen ve denetlenen; ülkenin ve firmanın teknoloji seviyesini ileriye taşıdığı 34 TEYDEB projesinde paydaş oldu.

Bir 2244 Üniversite-Sanayi projesi ise devam ediyor. Mevcutta devam eden iki AB destekli HORIZON projesinin de proje partnerleri arasında olan BEST A.Ş., bu alanda da öncü konumunda. Önceki yıllarda yapılan başvurular ile toplam patent, faydalı model, endüstriyel tasarım ve marka başvuru sayısı 2021 yılı itibari ile 25’i aştı.

Ar-Ge Merkezi; üniversiteler ile işbirliği konusunda da hem Balıkesir Üniversitesi, hem de Türkiye’deki tüm üniversiteler ile konusunda uzman akademisyenlerle çalışmalarını sürdürüyor.

Üniversitelere ek olarak; ülke menfaatine TSE, IEC ve CIGRE gibi uluslararası komitelerde görev alan BEST A.Ş., makta, Cigre Türkiye Transformatörler ve Reaktörler komitesinin yöneticiliğini 2019 yılından beri Ar-Ge Merkezi Müdürü Ahmet Kerem Köseoğlu sürdürüyor. Köseoğlu aynı zamanda Cigre Yönetim Komitesinin Başkan Yardımcılığını ve Cigre Türkiye NGN Başkanlığını yapıyor. Köseoğlu; TTGV tarafından 2018 yılında verilen, Türkiye’nin En İnovatif Personeli-Refik Üreyen ödülüne layık görüldü.

BEST Ar-Ge Merkezi’nden yapılan açıklamada; akademisyenler, bakanlık,  TÜBİTAK ve çalışanlar ile birçok ilke imza atarak, kuruluşun büyümesine katkıda bulunmanın ana hedef olduğu bildirildi.

Önümüzdeki 10 yıldaki hedeflere de aynı şekilde ülke ve firma için, paydaşlar ile Ar-Ge çalışmaları yapmaya ve araştırıp geliştirmeye devam edileceği kaydedildi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here