Erdem: Esnaf başa çıkamıyor

0
44

Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Fehmi Erdem, Perakende Yasasıyla ilgili yapılan çalışmaları değerlendirdi. Perakende sektörünün düzenlenmesi ile fiyat istikrarının sağlanacağını söyleyen Erdem, “Yasanın meclis kapanmadan önce çıkmasını bekliyorduk. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Perakende Yasası olmazsa olmaz demişti. Fiyatların düşebilmesi için rekabetin önünün açılması lazım. Esnafın dokusunun bozulmaması lazım” dedi.

Esnafın market zincirleriyle mücadele etmesinin bu koşullarda mümkün olmadığını dile anlatan Erdem, şöyle konuştu: “Süper marketler yazın plaj malzemesi, kışın kırtasiye, okul malzemesi, kar yağdığı zaman araba lastiği, zincir, yağ satıyor. Esnafın bunun karşısında ayakta kalması çok zor. Esnafın binlerce mağaza zinciri olan marketlerle başa  çıkması mümkün değil.”

HAKSIZ REKABET VURGUSU

Fiyatlardaki yükselmenin asıl nedeninin haksız rekabetten kaynaklandığını savunan Erdem, girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini ifade ederek şunları kaydetti: “Bir taraftan yerel yönetimler fiyat istikrarlarını denetliyor, hükümet bir taraftan vergi kontrollerini yapıyor ama netice itibarıyla girdi maliyetlerinde bir düşüş var mı? Düşünün en ucuz elektrik parası konutlarda. Sanayide ve en çok pahalı esnafta. Ticarethane tarifesi. Dükkanın kirası 5 bin lira, 7 bin lira elektrik parası geliyor. Dolayısıyla fiyat istikrarı sağlanabilmesi için girdi maliyetleri düşmeli. Ticari araçlara ucuz mazot, benzin verilsin. Vatandaş hem konforlu hem rahat ticaret yapsın. Bu perakende yasası düzenleme, fiyatlara istikrar yasası. Bu olmazsa olmaz. Bunun yapılması, ihmal edilmeden hayata geçirilmesi lazım.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here