Esnafa vergi avantajı!

0
239

Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Fehmi Erdem, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB), Berber, Terzi, Marangoz, Tesisatçı ve Ayakkabıcı gibi farklı alanlarda iş yapan toplam 838 bin 128 küçük esnafı kapsayan vergi avantajıyla ilgili bir rehber hazırladığını söyledi. Erdem, Rehberde kimlerin avantajdan yararlanabileceğinin tek tek anlatıldığını belirtti.

“KÜÇÜK ESNAFA TÜM TİCARİ KAZANÇLARI İÇİN VERGİ İSTİSNASI TANINDI”

Geçen yılın sonlarına doğru devreye alınan vergi paketiyle basit usulle defter tutan yaklaşık 838 bin 128 esnafın Gelir Vergisi’nden muaf tutulduğunu hatırlatan Başkan Erdem, “Buna paralel basit usulde vergilendirilenler için beyanname verme yükümlülükleri de kalktı. Yani küçük esnafa tüm ticari kazançları için vergi istisnası tanındı. Ama belge saklama yükümlülüğü devam ediyor. Kazançları basit usulde tespit edilen esnaf, Katma Değer Vergisi (KDV) ve geçici vergi beyannamesi vermiyor, defter de tutmuyor” bilgisini paylaştı.

“İŞİNİN BAŞINDA OLMASI ŞART”

Vergiden muaf olmanın kriterlerinin Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) yayımladığı rehberde tüm detayların yer aldığını anlatan Erdem, “Buna göre muafiyetten yararlanacak esnafın kendi işinde bizzat çalışıyor olması gerekiyor. İşinde yardımcı işçi ve çırak bulundurmak, ihtiyarlık, askerlik ve hastalık gibi zaruri ayrılmalar dolayısıyla bilfiil işin başında olmamak hak kaybına neden olmuyor. İşyeri için ödenen kira da belirleyici kriter” diye konuştu.

“ÖDENEN KİRA ÖNEMLİ KRİTER”

İşyerinin yıllık 2021 yılı kira bedelinin büyükşehirlerde 12 bin lirayı, diğer şehirlerde 7 bin 600 lirayı aşmaması gerektiğini hatırlatan Başkan Fehmi Erdem, “Mülk, işyeri sahibininse emsal kira bedeli dikkate alınıyor. Esnafın, ticari, zirai veya mesleki faaliyetler dolayısıyla gerçek usulde Gelir Vergisi’ne tabi olmaması da aranan diğer bir şart. Basit usule tabi olmanın diğer bir koşulu da yıllık satış tutarlarının belirlenen limiti aşmaması” dedi.

“240 BİN LİRA SINIRI VAR”

Satın aldıkları malları olduğu gibi veya işledikten sonra satanların yıllık alımları tutarının (2021 takvim yılı için) 150 bin lirayı veya yıllık satışları tutarının 240 bin lirayı aşmaması gerektiğinin altını çizen Erdem, “Diğer işlerle uğraşanların bir yıl içinde elde ettikleri gayri safi iş hasılatı 76 bin liranın altında olmalı. İlk iki maddedeki işler birlikte yapılıyorsa yıllık satış tutarı ile iş hasılatı toplamı 150 bin lirayı aşmamalı” diye konuştu.

“BİLDİRİMLERİ UNUTMAYIN”

Erdem, son olarak şunları söyledi: “Basit usule tabi mükelleflerin işe başlama, adres ve iş değişikliği, iş bırakma gibi durumları vergi dairesine bildirmesi gerekiyor. Bu bildirim ivd.gib.gov.tr üzerinden de yapılabiliyor.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here