“Gerçeğini alamayan sahtesine başvuruyor”

0
42

Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte Balıkesir’de kuyumcu esnafında hareketlilik yaşansa da dar gelirli vatandaşlar imitasyon ve kiralık altın seçeneklerini aramaktan çekinmiyor.

Düğün sezonunun gelmesiyle birlikte Balıkesir’deki Kuyumcularda evlilik öncesi hareketlilik yaşanmaya başladı. Günümüz ekonomik koşulları doğrultusunda cep yakan altın fiyatları, düğün öncesi aileleri ve çiftleri zorlamaya başlasa da kuyumcular vatandaşların ilgisinden memnun görünüyor.

Kuyumcular, her bütçeye uygun seçeneklerin bulunduğunu, arada imitasyon ve kiralık altın için gelen vatandaşların da olduğunu ancak bu konuya sıcak bakmadıklarını belirtiyor.

Dar gelirli vatandaşlar ise; tanıdıkları kuyumculardan senet yöntemiyle yaklaşık 500 ila bin lira arasında bir bedelle altın kiralama yöntemine başvuruyor. Tanıdığı Kuyumcu bulunmayan vatandaşlar, instagram ve çeşitli ilan uygulamalarından altın kiralama ve imitasyon altın araştırması yapıyor. Dar gelirli vatandaşlar bu uygulamaları ve sayfaları kullanarak altınlarına kargo yoluyla ulaşıyor. İlan sitelerinde burma imitasyon bilezikler 150 liradan başlarken, gösterişli gerdanlıklar 2 bin 500 liradan alıcı buluyor.

“GENELDE 22 AYAR BİLEZİK SATILIYOR”

Düğün sezonuyla birlikte işlerin hareketli olduğunu belirten Ulus Kuyumculuğun sahibi Osman Ulus, “Bildiğim kadarıyla çarşıda imitasyon altın satan yok. Genelde 22 ayar bilezik satıyoruz. 14 ayar takılar bozdurulduğunda yüzde 40 zarara uğranıyor. O yüzden 22 ve 24 ayar altın öneriyoruz” dedi.

“HER BÜTÇEYE UYGUN TAKI MEVCUT”

Altın kiralama hakkında kendilerine bir müşteri geldiğini ve daha önce böyle bir durumla karşılaşmadıklarını belirten Ulus, kuyumcuların altın kiralamaya yanaşmadıklarını söyledi.

Düğün sezonunda pırlanta ve gerdanlıkların rağbet gördüğünü belirten Osman Ulus, “İnsanların alım gücü düştüğü için yarım gram altın çıktı. Altınlar küçüldü. Bilezikler halen düğünlerin baş tacı. Ama gelin kızlarımız küçükte olsa bir gerdanlık takım, ufakta olsa tektaş pırlanta istiyorlar. Her ailenin bütçesine göre takılar mevcut. Pırlanta tektaşlar 2 bin 900 liradan, alyanslar da bin liradan başlıyor” ifadelerini kullandı.

İMİTASYON BİLEKLİK NASIL ANLAŞILIR?

İmitasyon bilekliklerin kişiler tarafından anlaşılmasının güç olduğunu belirten Kuyumcu Osman Ulus, “Gerçek altın takılarda, altının ayarına göre rakamlar yazıyor. Onun dışında renginden biz kuyumcular anlayabiliyoruz. Bir diğer yöntem ise mihenk taşı yöntemi. Mihenk taşına altını sürüp, ardından 14 ayarın suyunu bu çizgiye dökerek altın mı diye bakıyoruz. Altın çizgisini yok etmediği takdirde gerçek olarak kabul ediliyor. Ama bu yöntemi de sadece kuyumcular kullanıyor. Vatandaşlarımız bu gibi konularda meslek profesyonellerinden yardım almalılar” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here