Havran’da kadınlar üretime katılacak

0
121

Havran Belediyesi’nin Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na sunduğu ‘Sabunhane-Geleneksel Zeytinyağı Sabun Atölyesi’ projesi destek almaya hak kazandı. Projeyle ilçedeki kadınlar istihdam edilip, zeytinyağı sabunu üreterek para kazanacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda 2022 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na (GMKA) sunulan ve destek almaya hak kazanan ‘Sabunhane-Geleneksel Zeytinyağı Sabun Atölyesi’ isimli proje için Havran Belediyesi ile protokol imzalandı.

İmza töreni GMKA Genel Sekreteri Abdullah Güç ve Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy’un katılımları ile gerçekleştirildi. Havran Belediyesi’nin başvuru sahibi olduğu, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Havran Belediyesi Tarım ve Ticaret Ltd. Şti. ve Yerküre Doğal Yaşam Ürünleri A.Ş.’nin ortaklar arasında yer aldığı projede kurulacak zeytinyağı sabun fabrikası ile kırsal mahallelerde ikamet eden ve ekonomik hayattan uzak kalan kadınlara istihdam sağlanması ve bu sayede şehir merkezlerine göçlerin önlenmesi amaçlanıyor.

SOSYAL VE EKONOMİK YAŞAMA KATILIM SAĞLANACAK

Projede kurulacak sabunhane ile kırsal mahallelerde ikamet eden kadınlara istihdam sağlanarak kırsal mahallelerde yoksullukla mücadelenin güçlendirilmesi için yeni iş sahalarının oluşturulmasına, bölgesel turizmin gelişimine ve bölgedeki önemli değerlerden biri olan zeytin ürünlerinin yüksek katma değerli ürünlere dönüşümüne imkân oluşturulacak.

Havran’da yaşayan insanların hizmetine açılmış olacak atölye ile aynı zamanda kadınların sosyal ve ekonomik yaşama katılımı sağlanacak.

20 KADIN İSTİHDAM EDİLECEK

Proje kapsamında istihdam edilecek kadınlar Havran’daki kadın kooperatifi aracılığıyla sağlanacak ayrıca fabrikanın ilk faaliyet sürecinde 20 personel istihdam edilmesi planlanıyor. Üç milyon 180 bin lira 332 lira bütçeli ‘Sabunhane-Geleneksel Zeytinyağı Sabun Atölyesi’ projesinin iki milyon lirası GMKA tarafından desteklenecek. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here