“İşçiye nefes aldıracak ücret verilmeli”

0
84

Türk-İş İl Temsilcisi Nedim Veske, asgari ücretlinin alım gücünün çok düştüğünü, çalışanların bu haliyle Aralık ayına kadar hayatını devam ettiremeyeceğini söyledi. Veske, asgari ücrete muhakkak artış yapılmasını istedi.

Kamuoyunda asgari ücrete ara zam konusunda bir beklenti yaratıldığını belirten Nedim Veske, çalışanların alım gücünün çok düştüğünü kaydederek, bu konuda kesinlikle bir şey yapmak gerektiğini dile getirdi. Bu alım gücüyle insanların Aralık ayına kadar hayatını devam ettiremeyeceğini söyledi.

Veske, “Milletin talebine cevap vermek lazım. İşçiye, çalışana nefes aldıracak ücret verilmeli. Asgari ücrette muhakkak artış olmalı” diye konuştu. En makul artışın 6 aylık enflasyon düzeyinde olması gerektiğini kaydeden Veske, en azından ara zam ile nefes aldırılması gerektiğini söyledi.

“SENDİKALAŞMANIN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILMALI”

Siyasi iktidarların, sendikalaşmanın önündeki engelleri kaldırmadıkça Türkiye’nin bu tür sıkıntıları yaşamaya devam edeceğini belirten Nedim Veske, kayıt dışılığın en büyük sebebinin de sendikasızlık olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “İşverenler milyonlarca lira para kazanıyorlar ama işyerlerine sendikayı sokmuyorlar. Bizim işverenler olaya işçinin babası olur, patronu olur, sendikaya ne gerek var diye bakıyor. Türkiye’de sendikalaşma oranı yüzde 14 seviyesinde. Çalışanların yüzde 86’sı örgütsüz. Devletten milyarlarca liralık ihaleler alan o büyük müteahhitlerin hiçbirinde sendika yok. İnşaat sektöründe 1.4 milyon insan çalışıyor. Sadece yüzde üçü sendikalı.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here