“İstihdam desteği detayları belli oldu”

0
197

Balıkesir Esnaf  ve Sanatkarları Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Fehmi Erdem, işbaşı eğitim programlarına verilecek istihdam desteğine ilişkin detayların belli olduğunu söyledi.

Balıkesir Esnaf  ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem, işbaşı eğitim programlarına verilecek istihdam desteğinden yararlanmak isteyen işverenlerin, en az 5 sigortalı çalışana sahip olması, katılımcıların en az yüzde 70’inin 60 günden az olmamak üzere program süresinin en az 3 katı kadar süreyle istihdamını taahhüt etmesi gerektiğini bildirdi.

Erdem, “Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) verdiği bilgiye göre, işbaşı  eğitim programına katılmak isteyenlerde, İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak, 15 yaşını tamamlamış olmak, işverenin birinci veya ikinci derece kan hısmı veya eşi olmamak, emekli olmamak, programa başladığı tarihten önceki 1 yıl içerisinde program düzenlenecek işverene ait vergi numarası altında yer alan iş yerlerinde sigortalı olmamak, iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak şartları aranıyor. İşbaşı eğitim programında işverenlerin karşılaması beklenen şartlar ise en az 5 sigortalı çalışana sahip olmak, İŞKUR’a kayıtlı olmak, katılımcıların en az yüzde 70’inin 60 günden az olmamak üzere program süresinin en az 3 katı kadar süreyle istihdamını taahhüt etmek. İşverenler aynı ilde ve aynı vergi numarası altında yer alan iş yerlerinde çalıştırdıkları sigortalı sayılarının yüzde 30’una kadar katılımcı talep edebilecek. Programın düzenleneceği meslekler ile süreleri Türk Meslekler Sözlüğü’nde meslek ana grubu ‘”Nitelik Gerektirmeyen Meslekler’ olarak belirlenen meslekler dışındaki mesleklerde program düzenlenebilecek. İşbaşı eğitim programlarının süresi, bilişim ve imalat sektörlerindeki iş yerleri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay olarak belirlendi. Programlar, günde en az 5, en fazla 8 saat olmak üzere, haftada 6 günü ve 45 saati geçmeyecek şekilde planlanabilecek. İşbaşı eğitim programı katılımcılarından iş arayan statüsündekilere, fiilen katıldıkları gün üzerinden günlük 163,59 lira, öğrencilere 122,69 lira ve işsizlik ödeneği alanlara 81,80 lira cep harçlığı ödenecek” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here