Karesi Ziraat Odası Başkanı Sözat: Desteklemeler neden ödenmiyor?

0
370

Karesi Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, üreticilerin ekim zamanında ödenmeyen desteklemelerin, arttırılarak hemen ödenmesini istedi. 15 sene önce tarımın ve üreticinin sıkıntı yaşayacağını söylediğine dikkat çeken Sözat, “Tüccar, sanayici zarar ederse iş yerini kapatır. Durum normale dönünce iş yerini tekrar açabilir. Tarımın böyle bir şansı yok. Onun için çok ciddi bir üretim politikası uygulamaya koyarak Türkiye eskiden olduğu gibi üreten konumuna getirilmelidir” dedi.

Üreticilerin, ekim yapacağı zamanda yeteri kadar ekim yapabilmesi için sıcak paraya İhtiyacı olduğunu belirten Karesi Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, Türkiye’nin üretimle ayağa kalkabileceğini söyledi.

Sözat, “Artan fiyatlar karşısında çok yetersiz kalan desteklemeler neden ödenmiyor?  Çiftçinin ekim zamanında ihtiyacını alabilmek ve ekimini yeterince yapabilmek için  en çok sıcak paraya ihtiyacı var. Bu dönemde desteklemeler  bu dönemde üretim için yeterli olabilecek miktarlara yükseltilerek hemen ödenmelidir” dedi.

“BU GIDA FİYATLARINI ARAR HALE GELEBİLİRİZ”

15 sene öncesi tarımın ve üreticinin büyük sıkıntı yaşayacağını, tarımı yapacak genç nüfusun köyden-kırsaldan kaçacağını,kalan nüfusun ise yeterli üretimi yapamayacağını söylediğini hatırlatan Karesi Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat şöyle devam etti:

“Ne pahasına olursa olsun üretici desteklenmeli toprağı terk etmesi önlenmelidir. Toprağını terk eden üreticinin tekrar toprağa dönmesi çok zordur. Hemen hemen hiç dönen yok denilebilir. Tarımın böyle bir yapısı vardır.

Tüccar-sanayici zarar ederse iş yerini kapatır. Durum normale dönünce iş yerini tekrar açabilir. Tarımın böyle bir şansı yok.

Onun için çok ciddi bir üretim politikası uygulamaya koyarak Türkiye eskiden olduğu gibi üreten konumuna getirilmelidir. Türkiye için pandemi bir fırsat olabilirdi. Gıdada eli güçlü bir ülke konumunda olsaydı kapı kapı dolaşıp yüksek faizle kredi aramak yerine kapısı çalınarak ayağına gelinerek yeterli dövizi temin etmiş olurdu. Çok geç sayılmaz.

Fakat zihniyet değişmelidir. Türkiye bu zor şartların altından kalkabilecek fedakar bir üreticiye sahiptir. Yeter ki üretim desteklensin. Ürettiğinden para kazansın. Bekleyip göreceğiz.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here