Kimler ölüm aylığı alabilir?

0
175

Türk İş İl Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Nedim Veske, ölüm aylığı hakkında açıklamada bulundu. Veske, vefat eden sigortalının geride kalanlarına ölüm aylığı bağlandığını, maaşın bağlanması için sigorta kurumuna en az 5 yıl prim yatırılmış olması gerektiğini belirtti.

Sigortalı bir kişinin vefatı halinde geride kalanlara ölüm aylığı bağlanabilmesi için en temel şartın prim ödeme süresi olduğunu anlatan Veske, “Buna göre vefat eden kişi adına ölüm tarihi itibarıyla en az 5 yıl (900 gün) prim ödenmiş ise geride kalanlara ölüm aylığı bağlanıyor. 5 yıldan az primi olan kişinin vefatı halinde ise geride kalanlara aylık bağlanmaz” bilgisini verdi.

KİMLERE BAĞLANIR?

Veske, ölüm aylığının kimlere bağlanacağı konusunda şu bilgiyi verdi: “Ölüm aylığı geride kalan eş, çocuk, anne babaya bağlanabilir. Ancak bu kişilerin bazı şartları taşıması gerekir. Vefat eden kişi ile ölüm tarihinde yasal evlilik bağı bulunan eşe aylık bağlanır. Sigortalının eşinin çalışması veya kendi sigortalılığı nedeniyle aylık veya gelir alıyor olması bu durumu değiştirmez. Dolayısıyla vefat eden kişinin eşi çalışsa da emekli olsa da ölüm aylığı alabilir. Vefat eden kişinin kız çocuklarına evli olmamaları şartıyla yaşa bakılmaksızın ölüm aylığı bağlanır. Evlenen kız çocuğunun ise aylığı kesilir. Kız çocuk boşanırsa yeniden hak sahibi konumuna gelir ve aylık alabilir. Erkek çocuklarında ise yaş şartı söz konusu. Erkek çocukları ise 18 yaşına kadar ölüm aylığı alabilirler. Orta öğretime devam eden erkek çocuk 20, yükseköğrenime devam eden erkek çocuk ise en fazla 25 yaşına kadar ölüm aylığı alabilir. Yaş şartını geçen erkek çocukların aylıkları kesilir.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here