“Meslek Lisesi mezunlarının askerliği beş yıl ertelensin”

0
143

BASİAD, üretim tesislerinde ortaya çıkan teknik ara eleman sorununun çözümü için meslek lisesi öğrencilerinin mezuniyetlerinin ardından aralıksız 5 yıl süreyle üretim tesislerinde veya inşaat sektöründe çalışmaları durumunda askerliklerinin 5 yıl ertelenmesini ve erteleme süresi sonunda askerliklerini bedelsiz olarak bir ay kısa dönem olarak yapma imkanı verilmesini istedi.

Balıkesir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (BASİAD), mesleki eğitim ve üretimde yaşanan teknik ara eleman sorununu masaya yatırdı. Toplantıda BASİAD üyelerinin ve Balıkesir’deki üretim işletmelerinden gelen talepler sonucunda yaşanmakta olan teknik ara eleman sorunu üzerine gündem oluşturulması konusu değerlendirildi.

BAYSAL: İŞ KAYIPLARI YAŞANIYOR

BASİAD Başkanı Ümit Baysal, “BASİAD olarak sahada geziyoruz. Bazı işletmelerimizin teknik ara eleman bulamamaları nedeniyle 2’nci, 3’ncü vardiyaları oluşturamadıkları ve büyük iş kaybına yaşadıklarını görüyoruz. İlgili elemanı bulamadığı için yönetim işlerini bırakarak makinelerin başına, kaynak makinesinin başına geçen girişimcileri görüyoruz. Ülke olarak da Balıkesir olarak da hedeflerimiz var.

İhracatımızı yukarılara taşımak istiyoruz. Katma değeri arttırmak istiyoruz. Nitelikli üretim yapmak istiyoruz. Bütün bu ulusal nitelikteki hedeflerin önünde üretimi aksatan ve giderek daha fazla aksatma riski olan bir sorun ile karşı karşıyayız.

Tesislerimizde teknik ara eleman bulmakta büyük bir sorun yaşanıyor. Meslek Lisesi mezunu gençlerimizin üretim tesislerine olan ilgi ve isteklerini arttırmak hem genç işsizliğinin önlemesi hem de sanayi tesislerinin üretim yolculuğuna büyük katkı yapacak. Bu anlamada askerlik görevi önemli bir unsur olarak görülmektedir. Bakanlığımız ve Ordumuzun ihtiyaçları doğrultusunda konunun değerlendirilebileceğini düşünüyoruz.

“BEŞ YIL ERTELENMELİ”

Mezun olan meslek lisesi öğrencilerinin mezuniyetlerinin ardından aralıksız 5 yıl süre ile üretim tesislerinde veya inşaat sektöründe çalışmaları durumunda; mezuniyetlerinden itibaren askerliklerinin 5 yıl ertelenmesini ve erteleme süresi sonunda askerliklerini bedelsiz olarak 1 ay kısa dönem olarak yapma imkanı verilmesini öneriyoruz. Bu ve bunun gibi alternatif önerilerin hayata geçirilmesi ülkenin üretim hedefleri ve çıkarları ile örtüşecektir” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here