“Mükelleflere kolaylık getirildi”

0
93

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) Özgür Tükel, Gelir İdaresine yapılacak bildirimlerde mükelleflere kolaylık sağlayan Genel Tebliğin, Resmi Gazetede yayımlandığını 1 Şubat itibarıyla yürürlüğe girecek düzenlemeyle mükelleflere bildirim kolaylığının getirildiğini söyledi.

Tükel, “Mükelleflerin Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildirmeye mecbur olduğu bilgilerden Ticaret Bakanlığınca elektronik ortamda Hazine ve Maliye Bakanlığı’na iletilenlerin mükellefler tarafından yapılmış gibi kabul edilmesi sağlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazetede yayımlandı. 1 Şubat itibarıyla yürürlüğe girecek düzenlemeyle mükelleflere bildirim kolaylığı getirildi” bilgisini verdi.

“ELEKTRONİK ORTAMDA YAPILACAK”

Tebliğe göre, mükelleflerin bildirmeye mecbur olduğu bilgilerden, Ticaret Bakanlığı tarafından elektronik ortamda Hazine ve Maliye Bakanlığı’na iletilenler mükellefler tarafından yapılmış bildirim olarak kabul edileceğini anlatan Tükel, “Ticaret Sicili Memurlukları, Kurumlar Vergisi mükellefi  olup Türk Ticaret Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca tescil için başvuran mükelleflerin başvuru evraklarının bir suretini ilgili vergi dairesine yazılı veya elektronik ortamda intikal ettirecek. Bu mükelleflerin işe başlamayı bildirme yükümlülükleri yerine getirilmiş sayılacak. Ticaret Sicili Yönetmeliği gereğince tescil zorunluluğu bulunan işlemlerden tebliğin tablosunda yer alanlara ilişkin bilgiler Ticaret Bakanlığı tarafından elektronik ortamda Hazine ve Maliye Bakanlığına bildirildiğinden, söz konusu işlemlere ilişkin bildirimler de mükellefler tarafından yapılan bildirim olarak kabul edilecek. Bu kapsamda söz konusu işlemler için mükelleflerce ayrıca vergi dairesine bildirimde bulunulmasına gerek olmayacak” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here