“Ödemeler arttı”

0
122

Kristal-İş Sendikası Şube Başkanı Tangüder Tatar, asgari ücret zammıyla birlikte ödemelerin de arttığını söyledi. Kadınların hem çocuklarına baktığını hem de aile bütçesine katkı sağlamak için gece gündüz çalıştığını belirten Tatar, “Yasalarımız da bu durumda olan kadınlara istihdamda kalmaları için önemli destekler sağlıyor. Bu konuda üç farklı ödeme bulunuyor. Bunlar sırasıyla rapor parası, çocuk parası, emzirme ödeneği (süt parası). Temmuz itibarıyla rapor parasına zam geldi. Annelere her doğumda en yüksek katkıyı, izinli olduğu dönemi kapsayan doğum parası (rapor) sağlıyor. En düşük tutar ise asgari ücrete endeksli” dedi.

Tatar, 1 Temmuz’a kadar çalışan yeni anneye 12 bin 454 lira doğum parası ödendiğini belirterek, “Ancak 1 Temmuz itibarıyla asgari ücrete yapılan zamla birlikte taban ödeme tutarı da artmış oldu. Böylece 5 bin 4 lira üzerinden hesaplanan doğum izni parası 6 bin 471 liralık yeni brüte göre hesaplanacak. Bu hesaba göre yeni anneye sadece doğum parası olarak 16 bin 106 lira ödenecek”  dedi.

112 GÜNLÜK İZNE GÖRE

Doğum izni ödemesinin, doğum öncesi ve sonrası toplam kullanılan 112 günlük (16 hafta) izin süresi üzerinden hesaplandığını anlatan Tangüder Tatar, “İkiz ve üçüz çocuk olunca bu süreye iki hafta daha ekleniyor. Para, annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına doğum izni bittikten sonra yatıyor. Paranın yatıp yatmadığı turkiye.gov.tr’den kontrol edilebiliyor. Çalışan anneye yapılan tek ödeme bununla sınırlı değil. 15 Mayıs 2015’ten itibaren doğum yapan tüm annelere çocuk parası veriliyor” dedi.

“EMZİRME ÖDENEĞİ DE VAR”

Yeni doğan çocuk yardımı için T.C. Kimlik Numarasıyla aile.gov.tr’den başvuru imkanının olduğunu anlatan Tatar, “Ayrıca Aile Bakanlığı il müdürlüklerine, ilçede ise kaymakamlıklara da başvuru yapılabiliyor. Bu kapsamda ilk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira. Üçüncü çocuk için 600 lira ödeniyor. Tüm bunlara ilave olarak SGK’nın yılda bir belirlediği ve bu yıl 316 lira olarak uygulanan süt parası da (emzirme ödeneği) bulunuyor. Bundan hem SGK’lı hem de Bağkur’lu anneler yararlanabiliyor. Süt parasını almak için başvuru, SGK İl Müdürlüğüne, Sosyal Güvenlik Merkezine yapılıyor” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here