“Tarım bitmedi, bitirildi”

0
167

ÖZEL HABER – Karesi Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, tarımda yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Üreticilerin beklentilerini anlattı. Çözüm önerilerini sıraladı. Yağmurların bölgede bazı yerlere yağdığını, bazı bölgelere yağmadığını, bu durumun da üründe verimi etkilediğini söyleyen Karesi Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, sulama konusunda da bazı köylerden şikayetler geldiğini, yağışların yetersizliği nedeniyle de barajlarda su seviyesinin düştüğünü belirtti.

Önümüzdeki yıl sıkıntı yaşanmaması temennisinde bulunan Sözat, “Sılajlık mısır, biber, suyu fazla sever. Ürün ekimi fazla olunca su talebi de fazla oluyor. Bu nedenle su zamanında verilmeli” dedi.

TARIM SİGORTASI VURGUSU

Bazı bölgelerde yağan dolunun ürünlerde tahribata neden olduğunu anlatan Sözat, “Zarar gören ürünlerin tarım sigortası varsa karşılanacak. Tarım sigortası olmayanlar değerlendirmeye alınmıyor. Tarım sigortası olmayanların zararını giderecek, önlemler, destekler gerekiyor” diye konuştu.

“SIKINTILAR VAR”

Konuşmasında tarımda iklimden kaynaklanan sıkıntılar olduğunu, gübre, tohum, ilaç, mazot gibi önemli girdilerin temininde, alıp kullanmada üreticilerin zorlandığını, hatta hiç kullanılamadığını anlatan Sözat, “Bu durum tarımda en büyük sıkıntı oluyor. Tarlalar boş kalıyor, ekilmiyor. Haliyle verim, rekolte düşüyor. İthalat mecburiyet hasıl oluyor” dedi.

“ÇİFTÇİ OLARAK ÜRETMEK İSTİYORUZ”

Çiftçilerin üretmek istediğini, üretmek için verilen desteklerin yetersiz olduğunu savunan Sözat, “Bugün uygulanan desteklerle tarımı istenilen düzeye getirmek bir yana, devam edebilme imkanı bile bulamayacağız endişesini taşıyoruz” diye konuştu.

SÖZAT, TALEPLERİNİ SIRALADI

Desteklerin yeterli ve zamanında ödenmesinin çok önemli olduğunu, buna karşın zamanında ödenmediğini ve yetersiz olduğunu savunan Sözat, “Bu ekim döneminde desteklemeler ödenirse katkı sağlar. Ayrıca Çiftçi ekim için motive edilmeli, desteklenmeli. Çiftçi önünü göremiyor. Borç harç ekiyor. Ama kaça satacağı belli değil” dedi.

“İTHALAT ÖNLENMELİ”

Oda olarak şimdiye kadar tarımda ithalatın önlenmesini istediklerini belirten Sözat, “Ama dinletemedik. İthalat için verilen paranın Çiftçimize verilmesiyle üretimiz artacağı malumdur. Ama bu yapılmıyor. Her nedense ithalat tercih ediliyor. Bunun sonucunda da insanımızın soğanını, hayvanımızın da samanını ithal etmek zorunda kalıyoruz. Üretici olarak bu da bizim gücümüze gidiyor. Alışkın olmadığımız bu tabloyu tersine çevirmek ve üretimi arttırmak için mutlaka çiftçimizin önünün açılması ve desteklerin arttırılması, borçlarının yeniden uygun ödeme şartlarında yeniden yapılandırılması gerekiyor. Son olarak şunu söyleyeyim, Tarım bitmedi, bitirildi.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here