“Tarımda el açacak ülke değiliz”

0
356

ÖZEL HABER – Karesi Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, tarımda yaşanan gelişmeleri ve verilen destekleri değerlendirdi. Havaların iklim itibariyle çok kurak geçtiğini, Balıkesir’de genelde 10-15 Kasım tarihleri arasında ekimin bittiğini hatırlatan Sözat, “Şu an yağmurlar devam ediyor. Birkaç gün içinde hava açılmazsa tarlaların bir kısmı ekilemeyecek, boş kalacak. Türkiye, tarımda el açacak ülke değil” dedi.

Karesi Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, tarımda yaşanan sıkıntılara dikkat çekti. Bir kısım üreticinin kuru ekim yaptığını, hava şartlarının müsaade etmemesi halinde tarlaların ekilemeyeceği endişesi taşıdığını belirten Sözat, “Tarımın sıkıntıları var. Tarlalar boş kalırsa sıkıntı daha da artar” diye konuştu.

Tarlaların ekilmesi temennisinde bulunan Sözat, üretimin devam etmesini diledi. Bu günlerde 2023 yılının bütçesinin görüşüldüğünü tarıma destek için 50 milyar lira ayrıldığını vurgulayan Sami Sözat, “Mazot 25-30 lira. Bu destek gübre aldıracak bir rakam değil” dedi.

“DESTEKLEMELERDEN NEDEN KORKULUYOR?”

Sami Sözat, “Desteklemelerden neden korkuluyor?” diye sordu. Önce insanların açlığını gidermek, doyurmak lazım sözleriyle açıklamasını sürdüren Sözat, bunun yolunun da üretimden geçtiğinin altını çizdi.

“ÜRETİM YAPAMAZSANIZ YALVARIRSINIZ”

Üretim yapılmaması halinde başka ülkelere yalvarmak zorunda kalınacağını anlatan Sözat, “Türkiye, tarımda el açacak ülke değil” dedi. Üretemeyen çiftçilerin üzüntü içinde olduğunu, üretememenin güçlerine gittiğini anlatan Sözat, “Her şeye para bulan Türkiye, asıl para bulması gereken tarıma kesat davranıyor. Bazılarına bol kepçe dağıtıyorlar. Tarıma çay kaşığı ile veriyorlar. 2022 yılı desteklemeleri üreticilerin hesabına yatırıyorlar. Çiftçiler ihtiyaçlarını gidersin diye. Ama sadece gübre ve mazot alımında kullanın diyorlar. Başka yerlerde kullanamazsın diyorlar. Bıraksınlar çiftçiler aldıkları borçları ödesinler. Çiftçiyi daha da bunalıma sokuyorlar” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here