Tarımsal üretime makine ekipman desteği sürüyor

0
123

Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, tarımsal üretim için uygun olmayan atıl tarım arazilerinin ıslah edilerek üretime kazandırılması amacıyla devam eden çalışmalarda üreticilere bakanlık tarafından makine ekipman temini için verilen hibe desteklerinin devam ettiğini açıkladı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, İvrindi’de geniş bir alanda tıbbi ve aromatik bitki üretimi için çalışmalarına devam firmayı ziyaret ederek yürütülen çalışmaları yerinde inceledi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Alkan, teknik tarım yöntemleri kullanılarak ıslah edilen atıl arazilerde yetiştiriciliği yapılan tıbbi ve aromatik bitki üretiminde, tarımsal mekanizasyon sürecinin başarıya ulaşmada etkili olduğunu söyledi.

Alkan, “Taş toplama, tesviye, tohum yatağı hazırlama, arazinin fide dikimi için uygun hale getirilmesi, fide dikimi, sulama, hasat harman gibi tarımsal üretimin her aşamasında kullanılan tarım makinelerini bakanlığımızın uyguladığı hibe destekleri ile üreticilerin temin etmesi kolaylaşıyor” dedi.

İvrindi’de tıbbi ve aromatik bitki üretimi yapan firmanın özellikle makine donanım parkurunda bakanlığın hibe destekleri ile temin edilen tarım alet ve makinelerini de inceleyen İl Müdürü Erkan Alkan, birim alandan daha fazla ürün elde edilmesi, iş gücünün azaltılması ve üretimde standardizasyonun sağlanması için tarımsal mekanizasyonun önemli olduğunu kaydetti. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here