Tekin, taksilere ÖTV indirimi istedi

0
107

Şoförler Odası Başkanı Rıza Tekin, taksici esnafının araçlarını yenileyebilmesi için bir defaya mahsus ÖTV indirimi yapılmasını talep etti.

Balıkesir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Rıza Tekin, bugünkü koşullarda taksici esnafının aracını yenileyemez durumda olduğunu dile getirdi. Tekin, otomobil fiyatlarının yükselmesiyle birlikte ÖTV oranın da artığını belirtti.

“İNDİRİM YAPILIRSA EKONOMİDE CANLANIR”

ÖTV’siz bir sürecin başlatılmasını isteyen Tekin, bunun gerçekleşmesi halinde ekonominin de canlanacağını söyledi. ÖTV matrahlarının, kur artışından dolayı artırıldığını, otomobilde en düşük ÖTV oranının aracın motor hacmi ve fiyatına göre yüzde 45’ten başlayarak yüzde 80’e kadar yükseldiğini ifade eden Rıza Tekin, “ÖTV matrahları, kur artışından dolayı artırıldı. Otomobildeki kur artışı yaklaşık yüzde yüzün üzerinde. Bu da araç fiyatlarının ekstra artmasına sebep oluyor. Bugünkü ekonomik koşullarda taksici esnafı aracını yenileyemez oldu” dedi.

Araç fiyatlarının yüksek olduğunu, bu nedenle hasarlarda da o bedeller ödeneceği için sigorta bedellerinin de yüksek olduğunu anlatan Tekin, ÖTV indirimi yapılması halinde ekonomide bir canlılık yaşanacağını ifade etti. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here