TÜMSİAD Başkanı Koçak: KOSGEB, Helal Akreditasyon desteğini yükseltti

0
145

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Balıkesir Şube Başkanı Eşref Koçak, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın, (KOSGEB) Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) tarafından akredite edilmiş kuruluşlardan alınacak belgeler için açıkladığı desteği 2 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkardığını söyledi.

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Balıkesir Şube Başkanı Eşref Koçak, Helal belgelendirme alanında akreditasyon mekanizmasına dayalı güvenilir bir kalite altyapısının kurulmasına yönelik yürütülen çalışmalar neticesinde, HAK tarafından akredite edilmiş kuruluşlardan alınacak belgelerin, daha önce KOSGEB İşletme Geliştirme Destek Programı Belgelendirme Desteği kapsamına alındığını hatırlattı.

Söz konusu destek kapsamında KOSGEB tarafından belirlenen üst limit dahilinde yüzde 70 oranında destek imkanı sağlandığını ifade eden Koçak “KOSGEB tarafından yapılan güncellemeyle İslam İşbirliği Teşkilatı (OIC)/İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) Helal Standartları kapsamında HAK’tan ve HAK tarafından akredite edilmiş kuruluşlardan alınacak belgeler için destek üst limiti 2 bin 500 liradan 10 bin liraya yükseltildi.

Söz konusu destek, hem HAK’tan akredite olmak isteyen uygunluk değerlendirme kuruluşlarının hem de HAK’tan akredite olmuş uygunluk değerlendirme kuruluşlarından belge almak isteyen firmaların ödedikleri müracaat ile dosya inceleme, tetkik, denetim, test ve belge ücretlerini kapsıyor” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here