“Vatandaş, yeni ayakkabı alamıyor, tamir ettiriyor”

0
130

ÖZEL HABER – Balıkesir’de 37 yıldır ayakkabı tamirciliği yapan, Güven Kundura’nın sahibi İbrahim Güven, ekonominin gidişatının ayakkabıda ikinci ele talebi arttırdığını, yeni ayakkabı alamayan çok sayıda vatandaşın da ayakkabılarını tamir ettirerek, bir süre daha kullanmak istediğini söyledi. İbrahim Güven, geçen yıllarda 3-4 ayda bir kez ikinci el ayakkabı satarken, bugünlerde bu sayının çok arttığını ifade etti.

“YENİ AYAKKABI ALAMIYOR, ESKİLERİ TAMİR ETTİRİYOR”

Ekonomik sorunların vatandaşın yeni ayakkabı alma şansını da zora soktuğuna değinen ayakkabı tamircisi Güven, 37 yıldır bu işi yaptığını belirtti. Vatandaşların, yırtılan, eskiyen ayakkabısını tamir ettirip 3-4 ay daha giydiğini ifade eden Güven, “Vatandaşlar yeni ayakkabı almaya kalksa en az 100-150 lira ödeyecek. O nedenle vatandaşlar eskiye dönüş yaptı ve ayakkabılarını tamir ettirmeye başladı” diye konuştu.

Ayakkabı tamir ettirenler kadar, ikinci el ayakkabı alanların sayısında da ciddi bir artış olduğuna işaret eden Güven, ülkemizde hayat pahalılığının hangi aşamalara geldiğine de işaret etti. Güven, vatandaşın ekonomik durumunun alım gücünü daralttığını belirtip, “Uzağa gitmeye gerek yok, ayakkabı tamir dükkanında gördüğünüz manzara durumu özetliyor. Bu manzara ülkemizde ekonomik sıkıntının hangi boyutlara ulaştığının da net bir göstergesi” dedi.

“İKTİDAR, VATANDAŞI İKİNCİ EL AYAKKABI ALACAK DURUMA GETİRDİ”

CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli’de yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Şehirli, “Vatandaş eskiyen ayakkabısının yerine yenisi alacak güçte değil; her şeyde olduğu gibi ayakkabıda da fiyatlar aldı başını gidiyor. Ekonomimiz uçtu, Avrupa bizi kıskanıyor gibi masallara artık kimse inanmıyor. Ekonomiyle ilgili acı gerçekler çarşıda, pazarda net bir görünüyor. Vatandaşın eskiyen ayakkabısının yerine yenisi alamayacak kadar ekonomiye bozan siyasi iktidar, ekonomimizi insanları ikinci el ayakkabı alacak duruma getirdi. AKP iktidarı ülkeyi artık yönetemediğini görmeli ve bir an önce seçim sandığını yurttaşın önüne getirmeli” ifadelerini kullandı. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here