Veske: Vergi dilimleri indirilsin

0
183

Türk İş İl Temsilcisi Nedim Veske, vergi dilimlerinin işçiler lehine düzenlenmesini istedi. Veske, işçilerin ücretleri üzerinden adaletli olmayan bir vergilendirmeyle karşı karşıya olduklarını belirtti.

Veske, uzun yıllardır dile getirdikleri, çalışanların asgari ücret kadar olan gelirlerinin vergi dışı bırakılması taleplerinin karşılandığını anımsattı. Asgari ücret kadar olan gelirlerinin vergi dışı bırakılmasının yanında, ücretler üzerindeki gelir vergisi dilimlerinin işçiler lehine düzenlenmesinin de temel istekleri arasında yer aldığını belirten Veske, şöyle konuştu: “Aylık 8 bin lira brüt ücreti olan bir işçinin geliri, kesintiler nedeniyle ocak ayında net 6 bin 395 liraya düşüyor. Aynı çalışanın ücreti, asgari ücret kaynaklı vergi istisnası artmasına rağmen 6 bin 52 liraya geriliyor. Yani bu çalışan yılsonuna geldiğinde aylık bin 948 lira vergi ve SGK kesintisi ödüyor. Bu da ücretinin yaklaşık dörtte birine karşılık geliyor. Bu da gösteriyor ki işçiler ücretleri üzerinden adaletli olmayan bir vergilendirmeyle karşı karşıyalar. Gelir vergisi tarife basamakları ve oranlarında işçiler lehine düzenleme yapılmalı.”

“BİR ÜST VERGİ DİLİMİNE DAHA ERKEN GİRİLİYOR”

Nedim Veske, Anayasanın 73. maddesindeki ‘Herkes kamu giderlerini karşılamak üzere mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür.’ hükmünü hatırlatarak, şunları söyledi: “2010 yılının Ocak ayında geçerli olan gelir vergisi tarifesinin asgari ücrete oranı 12,07 katı iken, 2022’ye kadar geçen sürede bu oran gittikçe azaldı. Bu yılın ocak ayına geldiğimizde 6,39 katına kadar gerilemiş ve işçi üzerindeki vergi baskısı artmıştır. Asgari ücretin üzerinde gelir elde eden çalışanlar, gelir vergisi tarifesinin yılın başında ve yıllık belirlenmesi nedeniyle bir üst dilime daha erken girerek, daha çok vergi ödemek ve daha az ücret almak zorunda kalıyor.”

KAYITDIŞI İSTİHDAMA DİKKAT ÇEKTİ

Türk İş İl Temsilcisi Nedim Veske, çalışma hayatının en önemli sorunlarından birinin de kayıt dışı istihdam olduğunu belirterek, “Kayıt dışı sorunu çözülmeden sosyal diyalogun tesis edilmesi, iş kazalarının önlenmesi, iş güvencesinin sağlanması ya da diğer sorunlarımızın çözülmesi mümkün değil. Önümüzdeki yasama döneminde, sendikalarla müzakere edilerek, darbe anayasasının sendikal haklar üzerindeki olumsuz etkisini ve örgütlenmenin önündeki engelleri ortadan kaldıracak düzenlemeler yapılmalı. Asgari ücretlinin, emeklilerin ve tüm işçilerin alım gücü korunmalı. Taşeron işçiler kadroya alınmalı, geçici işçilerin hakları verilmeli” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here