“Zamlar geri alınsın, KDV tamamen kaldırılsın”

0
146

Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Balıkesir Şube Başkanı Saim Tosun, yaptığı açıklamada enflasyonun son 20 yılın rekorunu kırdığını söyledi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)  tarafından açıklanan verilere göre enflasyonun nisanda aylık %,7,25, dört aylık %31,71, yıllık ise %69,97 arttığına dikkat çeken Tosun, gıda enflasyonu ise yıllık %89,10’a tırmandığını belirtti. Tüketici enflasyonunun yanında üretici enflasyonu da rekor üstüne rekor kırdığını ifade eden Tosun, “TÜİK verilerine göre Üretici Enflasyonu (Yİ-ÜFE) aylık %7,67, yıllık %121,82 arttı. Akaryakıt ürünlerine, elektriğe, doğalgaza yapılan fahiş zamlar sonucunda üretici enflasyonu Elektrik-Gaz-Buhar ana harcama grubunda yıllık %247,50, enerji ana grubunda %229,68 arttı. Üreticilerin giderlerinde, maliyetlerinde yaşadıkları artışı ürün fiyatlarını artırarak nihai olarak tüketiciye yansıtması kaçınılmaz bir durumdur. Dolayısıyla üretici enflasyonundaki bu olağanüstü artış iğneden ipliğe zam sağanağının önümüzdeki günlerde de devam edeceğini, dolayısıyla tüketici enflasyonunun yükselmeye devam edeceğini göstermektedir” dedi.

“Yıllık enflasyon %156,86’ya ulaştı”

TÜİK rakamlarının gerçek enflasyonu gizlemek için takla attırılan rakamlardan ibaret olduğunu iddia eden Tosun, enflasyonun %156,86’ya ulaştığını öne sürerek, “Her şeyden önemlisi yaşamsal ihtiyaçlarımız için kullandığımız her şeye zam sağanağı devam etmesine, enflasyon rekor üstüne rekor kırmasına rağmen ülkeyi yönetenler hayat pahalılığını engellemeye dönük hiçbir önlem almamakta, hiçbir program açıklamamaktadır. Bunun yerine 84 milyon sadece dilek ve temennilerden ibaret açıklamalarla oylanmak istenmektedir. Bütçe disiplininin bozulacağı” gerekçesi ile ücreti daha yılın ilk iki ayında eriyen asgari ücretliler, emekliler, işçiler, kamu emekçileri göz göre göre sefalete terk edilmektedir. Kısacası maaşları-ücretleri yaşanan gerçek enflasyon ile uzaktan yakından ilgisi olmayan TÜİK enflasyonuna endekslenen milyonlarca çalışan yıllardır kaybetmeye devam etmektedir. Bir kez daha altını çiziyoruz. Enflasyona göre maaş zammı “sıfır” zam demektir. Sahte rakamlardan ibaret TÜİK verilerine göre maaş zammı ise reel gelirimizin erimesi, yoksulluğumuzun artması demektir. İğneden ipliğe, ekmekten suya zam devam eden zam sağanağı sonucunda TÜİK enflasyonu bile daha yılın ilk dört ayında %31,71 arttı. Yaşadığımız gerçek enflasyon ise bunun en az iki katı” diye konuştu.

“Zamlar geri alınsın”

Tüm tüketim maddelerine yapılan zamların geri alınmasını, KDV’nin tamamen kaldırılmasını isteyen Tosun, taleplerini şöyle sıraladı: “Tükettiğimiz her şeye zam olarak yansıyan akaryakıt ürünlerinde ÖTV ve KDV sıfırlanmalı. Son dört ayda yaşadığımız kayıpların telafi edilmesi için maaşlarımız 2022 yılının başından itibaren geçerli olmak üzere seyyanen 2 bin 200 lira artırılmalı, ardından maaşlarımıza dört aylık enflasyon farkı  olan %24,21 eklenmelidir. Temmuz ayında en düşük kamu emekçisi maaşı; kira, yakacak, ulaşım gibi sosyal ödemelerle yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu Aralık ayı beklenmeden hemen toplanmalı, asgari ücret insanca yaşamaya yetecek bir seviyeye çıkarılmalı. Bayramlarda tüm çalışanlara net asgari ücret tutarında bayram ikramiyesi verilmeli. Halkın, emekçilerin cebinden alıp, beşli çeteye, yandaşlara aktarmanın aracı olan Kamu Özel İş birliği projeleri, döviz garantili ihaleler sonlandırılmalı. Özelleştirmeler iptal edilmeli. Başta enerji üretim ve dağıtım şirketleri olmak üzere özel sektöre peşkeş çekilen tüm işletmeler, fabrikalar kamulaştırılmalı.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here