“Zorunlu trafik sigortasında prim artışı yükseltildi”

0
100

AGS Sigorta Sahibi Ahmet Gürol Şahin, Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle zorunlu trafik sigortasında aylık azami prim artışının Eylül itibarıyla yüzde 4.75 olarak uygulanacağını, Eylül itibarıyla otomobillerden alınan azami primlere yüzde 20 zam geldiğini söyledi.

Şahin, “Yönetmeliğin geçici 11. maddesinde yapılan değişiklikle 2022 yılı Şubat ayından itibaren aylık yüzde 1.5 (bir önceki ayın azami prim tutarları üzerinden) olarak ibaresinden sonra gelmek üzere, 2022 yılı Eylül ayından itibaren aylık yüzde 4.75 (bir önceki ayın azami prim tutarları üzerinden) olarak ibaresi eklendi. Böylece zorunlu trafik sigortasında azami prim tutarlarındaki artış eylül itibarıyla yüzde 1.5 değil yüzde 4.75 olarak uygulanacak. Bu yıla kadar aylık artış yüzde 1 olarak uygulanıyordu. Ancak bu oran önce yüzde 1.5’e, sonra yüzde 2.25’e çıkartılmıştı” dedi.

OTOMOBİLDE YÜZDE 20 ZAM

Bunun yanında yönetmelikte yapılan değişiklikle Eylül itibarıyla 2022 yılı Ağustos ayında uygulanan araç grubu bazında 4. basamak azami primlerine taksi, minibüs (sürücü dahil 10-17 koltuk), otobüs (sürücü dahil 18-30 koltuk), otobüs (sürücü dahil 31 ve üstü koltuk), kamyon ve çekici araç gruplarında yüzde 10, diğer araç gruplarında yüzde 20 zam geldiğini anlatan Şahin, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK), fiyat artışına ilişkin ayrıca bir açıklamada bulunduğunu ifade ederek, “Zorunlu trafik sigortasında, hasar-prim dengesini gözeterek sistemin sürdürülebilirliğini temin etmek amacıyla tarife güncellemesi gerçekleştirdi. SEDDK, zorunlu trafik sigortasında 12/04/2017 tarihinden bu yana kullanımda olan azami prim uygulamasını, asgari ücret, hasar maliyetleri ve işçilik ücretlerinde yaşanan artış sebebiyle revize etti. 81 ilin trafik riskine göre her ay değişen kat sayı oranı 1 Eylül 2022 tarihinden itibaren aylık yüzde 2.25’ten yüzde 4.75’e yükseltildi. Yayımlanan yönetmelikle basamaklarına göre değişen hasarsızlık sebebiyle prim indirimleri ve hasar sebebiyle prim artırım oranları, iyi sürücü-kötü sürücü ayrımını mümkün kılmaya devam edecek şekilde, hasar maliyetleri göz önünde bulundurularak ve sürdürülebilir fiyatlama dikkate alınarak revize edildi. Bunun yanı sıra, sabit bir oran yerine, gelen veriler ışığında hasar davranış farklılıkları dikkate alınarak, çeşitli araç gruplarına ve değişen kullanım türüne özel artırım oranları belirlenmiş, bu kapsamda sürdürülebilir bir fiyatlamaya imkan tanındı. SEDDK, yapılan yeni düzenlemeyle motorlu araç sahipleri için zorunlu olan trafik sigortasını düzenlemekten kaçınan sigorta şirketlerine de farklı tedbirleri uygulamaya aldı. Bu kapsamda Kurum, bu şirketlerin belirlenen sigorta branşlarına veya tüm branşlara poliçe düzenleme ve yenileme yetkisini 3 ila 30 gün boyunca durdurabilecek, kaçınmanın devamı halinde bu süreyi iki katına çıkarabilecek” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here