Ekonomik bağımsızlığın reçetesi üretim

0
117

Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) yönetimi ekonomik darboğazı oluşturan nedenler, çıkış yolları ve ekonomik bağımsızlığın tam olarak sağlanabilmesi için yapılması gerekenlerle ilgili bir çalışma gerçekleştirdi.

BASİAD Başkan Yardımcısı Ümit Baysal, “Öncelikle yapılması gereken planlama ve alınacak aksiyonun yatırım ortamının artık ve nihayetinde stabilize olmaktan çıkartılarak; otobana dönüştürülmesidir. Yatırım yapma kolaylığı endekslerinde iyi yönde hareketlenmemizdir. Yatırım izinlerinin, bürokratik süreçlerin, kontrollerin elbette disipline etme anlamında varlığını sürdürmesi lakin artık günümüz hızına uygun olarak hareket kabiliyetine kavuşması gerekliliği ortaya konmuştur. Bunun bir yolu da liyakat sahibi kişilerin yatırım süreçlerini yönetmesidir.

Balıkesir merkezde yeni gelen yatırımlarla birlikte önemli bir yol kat edildi. Bandırma Ana Metal Organize Sanayi Yatırımının ve Bandırma’da bulunan güçlü sanayi yapılanması yatırımlarının 2-3 yılda yol kat etmesi ile birlikte çok büyük bir yatırım ve üretim potansiyeli taşımaktadır. Bu potansiyel ilimizin ve ülkemizin ekonomik bağımsızlığına giden yollarından biridir. Dursunbey OSB’nin yatırım çekme yönünde adımların atıldığını ve bazı şirketlerin Dursunbey Organizede yatırım kararı almaları bu yoldaki önemli adımlardan bir tanesidir şeklinde değerlendirildi. İvrindi Belediyesinin ısrarla üzerinde durduğu İvrindi Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi niteliğindeki yeni bir yatırımın hukuki zemininin oluşturulması çabalarını önemsiyor ve destekliyoruz. İlimizdeki OSB’leri, ihtisas Bölgelerini, İhracat Odaklı, Katma Değer Odaklı yatırımları hızlandırmamız ekonomik bağımsızlık reçetesidir. Bu zor süreçten yine yatırımların ve üretimin arttırılması ile çıkmak mümkün olacaktır” dedi. Mustafa ATİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here