Emekli öğretmenmiş!

0
79

Marmara Adası’ndaki ormanlık alanda bayramın ikinci günü çıkan yangın, 12 saat süren yoğun mücadelenin ardından kontrol altına alındı. Yangında ilk belirlemelere göre 80 hektarlık alan zarar gördü. Beş ev ile bir minibüsün de yandığı yangında çok sayıda hayvan telef oldu. Yangının emekli öğretmen olan H.T.’nin evinin bahçesinde temizlik yaptıktan sonra biriktirdiği otları yakması nedeniyle çıktığı öğrenildi.

Marmara ilçesi Mestanağa bölgesinde, bayramın ikinci günü saat 14:00 sıralarında ormanlık alanda başlayan yangın, rüzgarında etkisiyle büyüdü. Alevlerin, yerleşim alanlarına ulaşmasıyla yüzlerce vatandaş evlerini tahliye etti. Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı helikopterlerinde desteği ile müdahale edilen yangın, saat 19:00 sıralarında kısmen kontrol altına alındı. Akşam 21:00 saatlerinde rüzgarın şiddetini daha da arttırmasıyla alevler Çınarlı bölgesinde yeniden yükselmeye başladı. 4 helikopter, 55 arazöz ve itfaiye aracı ile 110 personel ile alevlere müdahale edildi. İlçenin her yerinden görülen alevler çevrede bulunan hayvan çiftliğine de sıçradı. Yangın, gece 02. 00 sıralarında tamamen kontrol altına alındı.

80 HEKTAR YANDI, 5 EV İLE 1 MİNİBÜS KÜL OLDU

Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, 12 saat süren müdahale ile facianın atlatıldığını söyledi. Aksoy, “Ekipler gece boyu yangının yeniden başlama riskine karşı nöbet tuttu. Yangın bir sabotaj sonucu çıkmadı. Bir vatandaşımızın evinin bahçesini temizlemesi neticesinde biriktirdiği otları yakması sonucu çıktığı söyleniyor. Araştırmalarımıza devam ediyoruz. Ciddi anlamda hayvanlar telef oldu. Yangında herhangi bir yaralanma veya ölümcül bir kaybımız yok. 7 arkadaşımız dumandan dolayı zehirlendi. İlk tespitlere göre 80 hektarlık bir alan yanmış durumda. Tespit çalışmalarımız sürüyor” dedi.

BAKAN YARDIMCISI İNCE İNCELEME YAPTI

Marmara Adası’nda çıkan yangının ardından İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Vali Ersin Yazıcı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, yangının çıktığı alana gelerek yerinde incelemelerde bulundu. Yangınla ilgili son rakamları paylaşan Bakan Yardımcısı İnce, yangının tamamen kontrol altına alındığını belirterek, “Yangının sona erdiğini kontrol altına alındığını ve soğutma çalışmalarının arkadaşlarımız tarafından devam ettirildiğini söyleyebiliriz. Yaklaşık 50 söndürme aracımız burada görev yaptı. 110 personelimiz yine burada. En yakın il ve ilçelerden gerekli destek sağlandı. Orman ve itfaiye ekipleri arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Kısa bir sürede yangının söndürülmesini sağladılar. Yangının yerleşim mekanlarına yakın olması sebebiyle olay biraz daha vahimleşti. Özellikle rüzgarın çok farklı yerlerden kuvvetli olarak esiyor olması kontrolün zaman zaman sağlanamadığı durumlar yaşattı. Çok şükür ki kontrol altına alındı, hiçbir cana zarar verilmeden soğutma çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

“30 KİŞİ YARALANDI, 100 HAYVAN TELEF OLDU”

Vali Ersin Yazıcı ise; “Yangında yaralananların sayısı 30’a ulaştı, 100 hayvan da telef oldu. Bugün öğlen saatlerinde aynı anda iki yangınımız vardı. Biri Dursunbey Alaçam’da biri de burada aynı saatlerde başladı. Dursunbey’deki yangın çok daha büyüktü ve orman teşkilatımız ciddi anlamda çaba sarf ederek orayı kontrol altına aldı. Buradaki yangın daha küçük başlamıştı ama ne yazık ki saat 17:00’den sonra buradaki yangının tehlikesi ve boyutları büyüdü. Oraya 7 helikopter müdahale etmişti, buraya ise 4 helikopter müdahale etti. Fakat helikopterlerimiz hava şartlarından dolayı çok iyi müdahale edemediler. Çok şükür can kaybımız yok, 30 hastamız oldu fakat ağır vakamız yok. Bütün hastalarımız ayrıldı hastaneden” dedi.

“ZARAR GÖRENLER  İÇİN GEREĞİ YAPILACAK”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da; evleri yanan ve hayvanları telef olan vatandaşların zararlarının karşılanacağı söyleyerek, “Neşemizi kaçıracak negatif bir olay olmadı, bütün hasarlar telafi edilecektir. Orman bölgesi adı altında 6 hektar alan gerisi zeytinlik ve maki alanlarıdır. İnşallah sabaha kadar bir şey olmazsa herkes hayatına devam edecek. Devletimizin sistemi çalışıyor, bu tür doğal afetlerde ne yapılıyorsa bütün vatandaşlarımız için gereken yapılacaktır” dedi.

BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Marmara ilçesindeki orman yangınıyla ilgili soruşturma kapsamında, evinin bahçesinde temizlik yaparken, biriktirdiği otları yaktığı ve yangının bu nedenle çıktığı iddiasıyla emekli öğretmen olan H.T. gözaltına alındı. H.T.’nin Marmara İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde işlemlerinin sürdürüldüğü belirtildi. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here