“Emekliliği gelen esnaf sicil engeline takılmamalı”

0
79

Balıkesir Kahveciler Gazinocular ve Benzerleri Esnaf Odası Başkanı Bülent Bilir, yaptığı açıklamada emekliliği gelen esnafın sicil engeline takılmamasını istedi.

Açıklamasında emekli olmak isteyenlere kredi verilirken ayrım yapılmamasını da talep eden Bilir, SGK ile 3 kamu bankası arasında imzalanan protokolden yararlanarak emekli olmak isteyen esnaf ve sanatkârların prim borcunu yapılandırırken sicilden mustarip olduğunu söyledi.

“ESNAF, SİCİL ENGELİNDEN DOLAYI KREDİYE ULAŞAMIYOR”

Bilir, “Pandemi döneminde esnaf ve sanatkarların birikmiş prim borcunu kredi ile yapılandırarak emekli olabilmesi için 3 kamu bankası ile SGK arasında imzalanan protokol, emekliliği dört gözle bekleyen esnafımızı memnun etmişti. Ancak kredi çekerek bu hakkı kullanmak isteyen çok sayıda esnaf ve sanatkarın sicil engelinden dolayı krediye ulaşamıyor” dedi.

“ESNAFA BU DÖNEMDE MUTLAKA KOLAYLIK SAĞLANMALI”

Emekliliği gelen esnafın sicil engeline takılmaması gerektiğini belirten Bülent Bilir, “Esnafın emekliliği için çok önemli bir kolaylık olan ve kamu bankaları tarafından verilen krediler sicil bahanesi ile kısıtlanmamalı. Bankalar kara liste bahanesiyle esnaf ve sanatkarların krediye ulaşmasını engelleyip önünü tıkamamalı. Zaten krediler esnafın emekli aylığı ile ödeneceği için bankaların bundan zarar etme ihtimali yok. Pandemi döneminde çok zor günler geçiren ve geçmişteki prim borçlarından kurtularak emekli olmak isteyen esnafa bu dönemde mutlaka kolaylık sağlanmalı” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here