Emniyet’ten anne babalara uyarı: UYUMAYIN!

0
510

Balıkesir polisi, sokaklarda gençleri uyuşturucu hapla zehirlemeye çalışan torbacılara savaş açtı. Narkotimler riskli 7 okulu takibe alırken, uyuşturucu özellikli hapların suistimal edilerek eczanelerden torbacıların eline geçmesini önlemek için Sağlık Müdürlüğü ve Eczacılar Odası ile çalışma başlattı. Polis, anne ve babalar başta olmak üzere vatandaşları uyuşturucu hap ve uyuşturucu satışının önüne geçmek için İçişleri Bakanlığı’nın başlattığı ‘Uyuma’ projesi kapsamında telefonlarına ‘Uyuma’ uygulamasını indirerek, şahit oldukları uyuşturucu satışlarını ihbar etmelerini istedi.

Balıkesir Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, gençleri uyuşturucu haplarla zehirleyen torbacılara 2018 yılında büyük darbe vurdu. Narkotik polisinin yaptığı operasyonlarda 21 bin 924 adet uyuşturucu hap, 12 bin 49 ectasy, 5 kilo 213 gram bonzai, 36 kilo 652 gram esrar ele geçirdi.

TORBACILAR TEK TEK YAKALANDI

2018’de uyuşturucu hap satan şüphelilere yönelik 85 operasyon yapıldı. 136 kişi yakalandı, 21 bin 924 uyuşturucu hap ele geçirildi, 22 kişi tutuklandı, 14 kişi de adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, gençlere reçete suistimali ile uyuşturucu hap veren bir eczacı ile torbacıyı yakaladı. Balıkesir’de uyuşturucu hap bulamayan torbacılar İstanbul ve Van’dan getirdikleri uyuşturucu hapları şehre sokmaya çalışırken iki ayrı operasyonla yakalandı. İki operasyonda da yüzlerce uyuşturucu hap ele geçirildi, 17 kişi tutuklandı.

CEP TELEFONUNDAN HABER VERİN

Vatandaşları uyuşturucu satıcılarına karşı uyanık olmaya çağıran Balıkesir Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü yöneticileri, cep telefonlarına İçişleri Bakanlığı’nın uygulamaya başladığı ‘UYUMA’ mobil uygulamasını indirerek gördükleri uyuşturucu satışı ve kullanımlarını uygulamaya basarak polise bildirmelerini istedi.

‘UYUMA’ projesinin isminin ‘Uyuşturucuyla Mücadele Aplikasyonu’ olduğunu belirten polis yetkilileri uygulamayı telefonlarına indiren vatandaşların, önce sisteme kaydolduğunu, uyuşturucuyla satışı ve kullanımıyla ilgili herhangi bir olay gözlendiğinde, bu uygulamayla bildirimlerini kısa sürede yapabildiklerini, Haber Merkezi’ne sadece bildirim yapan vatandaşın telefon numarasının düştüğünü bu sayede konum belirlendiğini ve bulundukları yere en yakın polis ekibinin, olaya hızlıca müdahale ettiğini söyledi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here