“En önemli ve etkili yöntem aşı”

0
180

Tabip Odası Yönetim Kurulu adına açıklamada bulunan Başkan Necdet Uçan, ülkemizde halen günde 7 bin, ilimizde 150-200 hasta ve ülke toplamında 100’e yakın vatandaşın Covid-19’dan yaşamını yitirdiğini söyledi.

Balıkesir Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Uçan, Covid-19 için bugüne kadar bulunan bir ilacın olmadığının altını çizdi. Uçan, mutant virüsün de ne yazık ki toplumda hızla yayıldığına işaret ederek, “Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre 32 ilde mevcut. Elimizde kalan en önemli ve etkili yöntem aşı’dır. Sağlık Bakanınca Covid-19 aşısının bugün itibarı ile 15 milyon doz olarak temin edildiği, şu ana kadar sağlanamayan aşı çeşitliliği ile ilgili girişimin olduğu belirtilmekte, ancak halihazırda aşıda tek bir ülkeye bağımlı durumumuz devam etmektedir. 11 Şubat itibarıyla elimize geçen aşı miktarı ihtiyacımız olanın ancak yüzde 10-15’i kadar” dedi.

“TOPLUMUN AŞILANMASI 2 YILDAN FAZLA SÜREDE ANCAK BİTİRİLEBİLİR”

Bugün itibarı ile Sağlık çalışanlarının 2. doz aşı çalışmalarına başlandığını, sürecin 90 yaş üstü ve özürlü gruplar, Huzurevlerinde kalanlara 2. doz aşı uygulamaları ile devam ettiğini anlatan Uçan, “Bugün itibarı ile 70 yaş ve üstü, 12 Şubat itibarı ile de 65 yaş ve üstünün ilk aşılarının yapılacağı belirtildi. Tüm bu süreçte randevulu alarak sağlık kurum ve kuruluşlarına başvuran hastaların daha önce olduğu gibi koridorlarda uzun süre aşının gelmesini beklememesi için yeterli miktarda ve zamanında aşı sağlanması şarttır. Aşılamaya başlandığından bugüne kadar dört haftada yapılan aşı miktarı da 2 milyon dokuz yüz bin dozdur.

Bu hızla tüm toplumun aşılanması iki yıldan fazla sürede ancak bitirilebilir. Ülke çapında 3 milyon kişiye yaklaşan 1. doz aşılama sayılarının acilen gerekli lojistik destek ile arttırılması, hızlandırılması ile toplum bağışıklığına olanak sağlanırken, diğer yandan sosyal hayat, kişisel hijyen, fiziksel mesafe ve koruyucu maske önlemlerden de vazgeçilmemelidir. Bu salgın ile özel/resmi kurum ve kuruluşlar, sivil toplum ve vatandaşı da içine katarak ulusça topyekûn bir mücadele ile baş edilebileceği açıktır. Bu süreçte herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekmektedir” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here