“Enerjide dışa bağımlılık arttı”

0
27

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Türkiye ekonomisinin AKP iktidarında çok zor günler geçirdiğini belirterek, “Türkiye’nin ekonomik bağımsızlığı AKP’nin söylemlerinde kaldı. Ekonomide tam bağımsızlık sadece dillerinde. Söyledikleri halde yerli ve milli olamadılar” dedi.

Milletvekili Akın, “AKP ve Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Türkiye tam bağımsızlığına kavuşmuştur” ifadelerinin gerçeği yansıtmayan bir iddiadan ibaret olduğunu  ileri sürdü.

AKP döneminde Türkiye’nin dış borcunun 130 milyar dolardan 457 milyar dolara yükselerek yüzde 250 oranında arttığını kaydeden Akın, “Türkiye’nin sadece önümüzdeki yıl ödemesi gereken dış borç miktarı 226 milyar dolar. Bu nasıl tam bağımsızlık? Sözü edilen tam bağımsız Türkiye’nin kendine yetebildiği tarım ekonomisini bitiren AKP iktidarında et de saman da ithal edilir oldu. Ekonomide tam bağımsız olduk demekle bağımsız olunmuyor. Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığı yüzde 65 iken AKP iktidarında yüzde 75 oldu. Türkiye’nin ekonomik bağımsızlığı AKP’nin söylemlerinde kaldı. Ekonomide tam bağımsızlık sadece dillerinde. Söyledikleri halde yerli ve milli’ olamadılar” dedi. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here