“Enflasyon artıyor!”

0
90

CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, Ağustos ayında yıllık enflasyonun yüzde 11.77 olurken, çiftçinin enflasyonunun ise yüzde 17.36 arttığını söyledi. Şehirli, açıklamasında tarım girdilerinde gelen zamlara dikkat çekti.

Ağustosta çiftçinin maliyetinin, enflasyonu 5.5 puan geçtiğini, tüketicinin enflasyonunun ise bazı tarım ürünlerinde yıllık yüzde 30’ları bulduğunu söyleyen Şehirli, “Ağustosta yıllık enflasyon yüzde 11.77 olurken, çiftçinin enflasyonu yüzde 17.36 arttı” dedi.

“KURDAKİ HER OYNAKLIK MALİYETLERİ ARTTIRIYOR”

Açıklamasında yurttaşların, çarşı pazardaki pahalılıktan yakındığını, sofraya gelen her ürünün maliyetinin henüz tarladayken artmaya devam ettiğini belirten Şehirli, “Tarımsal girdilerin yaklaşık yüzde 60’ında dışa bağımlı olunduğu için, kurdaki hemen her oynaklık maliyetleri de artırıyor. Ziraat Odalarına göre bu artış, haftalık bazda yaşanmaya başladı. 2018 öncesinde en fazla birkaç ayda bir güncellenen girdi fiyatları, şimdi haftada bir zamlanıyor. Ancak hasat sonrası ürününü çoğu zaman maliyetine dahi satamayan çiftçinin kazancı günden güne erirken, tüketici ise sürekli pahalıya tüketmek zorunda kalıyor” dedi.

“TARIM İLAÇLARINA ZAM ÜSTÜNE ZAM”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksinin (Tarım-ÜFE) 2020 Ağustos’ta on iki aylık ortalamalara göre yüzde 13.74, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17.36 yükseldiğine dikkat çeken Şehirli, yalnızca tarım ilaçlarının son bir yılda yaklaşık yüzde 50 zamlandığını söyledi.

Şehirli, ortalama bir dekara 40 kilo civarında gübre kullanıldığını, gübre fiyatlarının da son bir yılda yüzde 30-35 civarında arttığını ifade etti. Benzer şekilde elektrik ve mazot fiyatlarının da çiftçinin belini bükmeye devam ettiğine dikkat çeken Şehirli, “Girdilerin büyük çoğunluğu ithal. Döviz kurundaki artışa bağlı olarak bu girdiler neredeyse her hafta zamlanıyor. Tarımsal girdi maliyetlerini düşürmekle görevli regüle edici kurumların bu konuda hiçbir çabası yok. İthal girdilerle yerli üretim daha ne kadar sürdürülebilir, artık çözüm sunulması lazım” dedi.

“TÜRKİYE, İNGİLTERE’DEN DAHA PAHALIYA KIYMA TÜKETİYOR”

Şehirli, Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) verileri ise hem hayvancılıktaki maliyetlerdeki hem et fiyatlarındaki artışı gözler önüne serdiğini ifade ederek, “ESK’ye göre süt yemi 2020 Ağustos’ta yıllık bazda yüzde 17, besi yemi yüzde 16.3, yemlik buğday ise yüzde 32.5 zamlandı.  Aynı dönem aralıklarında kuşbaşı fiyatları ise yüzde 30.8 zamlandı. Kuzu eti fiyatındaki yıllık değişim de yüzde 17.5 oldu. Bu fiyatlarla Türkiye, İngiltere’den daha pahalıya kıyma, AB ülkelerinden daha pahalıya karkas et tüketmiş oldu” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here