Erol Ayvaz, açık farkla kazandı

0
286

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin genel kurulunda mevcut Başkan Erol Ayvaz ile Fırıncılar Odası Başkanı Niyazi Tunç yarıştı. Açık oylamayla yapılan seçimlerde Tunç’un listesi sadece 14 oy alırken, Ayvaz 530 oyla başkanlığa yeniden seçildi. Genel kurulda Ayvaz ile Tunç arasında gergin anlar yaşandı, Ayvaz konuşurken rakibi Tunç kürsüye yürüdü.

Balıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin genel kurulu Balkonuk Center’da yapıldı. Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı İbrahim Ejder’in Divan Başkanlığını yaptığı genel kurulda konuşan Başkan Erol Ayvaz, pandemi döneminden en çok esnaf sanatkarın etkilendiğini söyledi.

“2020’DE 39 MİLYON LİRA KREDİ KULLANDIRDIK”

Erol Ayvaz, “2020 yılı korona virüsle mücadele yılı olarak geçti. Bu dönemde kooperatifimiz olarak Bakanlar Kurulu ve TESKOMB önderliğinde esnaf ve sanatkarlarımıza tanınan tüm imkanlar kullandırıldı ve esnaf sanatkarımızın sıkıntıları paylaşıldı. 2020 yılında 143 ortağımız ortaklıktan ayrıldı, 72 yeni ortak kooperatifimize dahil oldu ve ortak sayımız bin 847 oldu. Yıl içerisinde 19 milyon yeni plasman girişi oldu ve 843 ortağımıza geri dönüşlerle birlikte 39 milyon 739 bin lira kredi kullandırdık. Kooperatif olarak 2020 yılında da 1. Grupta yer alarak 225 bin lira limitli kredi kullandırdık ve takip oranımız yüzde sıfır olarak gerçekleşti. Geride bıraktığımız üç yıl içinde hiçbir ortağımız icraya verilemedi” dedi.

“BÖLGEDE EN FAZLA KREDİ KULLANDIRAN KOOPERATİF OLDUK”

2020 ve 2021 yıllarında kooperatif 25’er bin liralık esnaf destek kredisi kullandırdıklarını ve 580 ortağın 14.3 milyon lira kredi kullandığını belirten Ayvaz, bölge içerisinde en fazla ortağa kredi kullandıran kooperatif olduklarını söyledi.

MAKAM ARACI TARTIŞMASI

Ayvaz, 2018 yılı içinde kooperatifin hizmet aracını değiştirdiklerini ve yeni aracın Audi A5 marka olup 274 bin liraya aldıklarını belirterek, “Makam aracının başkanın damının önünde ne işi var diyen ortağımıza söylüyorum. Araca hayvan baktırıyorum, çalıştırıyorum. Arkadaşlar benim makam şoförüm yok. Makam araçları nasıl kullanılıyorsa öyle kullanıyorum. Kooperatifimize 400 metrekare yer aldık Sizlere iyi bir hizmet binası miras bırakacağız. Hizmet binasını ve makam aracını evime götürmeyeceğim” dedi.

TUNÇ: MAAŞ ALMAYACAĞIM

Genel kurulda konuşan Başkan adayı Fırıncılar Odası Başkanı Niyazi Tunç, seçilmesi halinde başkan maaşı almayacağını, kooperatif kredilerinde de kefile gerek olmadığını söyledi.

Tunç, kooperatif hizmet binasının alımı için genel kurul gündemine eklenen 1 milyon 800 bin liralık yetkiyle ilgili tartışmalar sırasında Başkan Erol Ayvaz konuşurken kürsüye yürüdü. Ayvaz’ın ‘Başınıza 1 milyon 800 bin lira kadar taş düşsün’ sözleri için özür dilemesinin ardından ortam yumuşadı.

AYVAZ GÜVEN TAZELEDİ

Açık oylamayla yapılan seçimlerde Erol Ayvaz’ın listesi 530 oy aldı. Tunç’un listesi ise 14 oyda kaldı. Ayvaz başkanlığındaki yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: İsmail Pala, Sadettin Ercan, Halil İbrahim Demirer, İbrahim Kuru. Denetim Kurulu: Nuri Kaya, Hüseyin Kaygısız.

Bölge Birliği Temsilcileri: Erol Ayvaz, İsmail Pala, Sadettin Ercan ve Halil İbrahim Demirer.

Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here