“Erteleme değil, hibe bekliyoruz”

0
79

BESOB Başkanı Fehmi Erdem, pandemi sürecinde elinden gelenin fazlasını yaparak devletinin yanında olan esnaf teşkilatının devletten yardım beklediğini açıkladı. Erdem, “İlk 90 günlük süreçte Balıkesir’de kepenk kapatan esnaf sayısı 13 bin 29. Halen faal durumda ancak işletmesi kapalı olan esnaf sayısı ise bin 4. Verilen 25 bin liralık krediler  hibe edilmeli ve kapalı olan işletmelere destek verilmeli” dedi.

Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Fehmi Erdem, pandemi sürecinde esnafın yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti. 15 Mart itibariyle korona virüs salgını tedbirleri neticesinde yasaklar geldiğini belirten Erdem, “Bu yasaklarda 13 bin 29 esnafımız 90 gün boyunca kepenk kapatmak durumunda kaldı. 90 gün sonunda yeni normalleşme süreci başladı. Bu yeni normalleşmede işyerlerimiz açıldı. Fakat okul servisleri dışında okul kantinleri, barlar ve meyhaneler gibi açılamayan  bin 4 işyerimiz 15 Mart’tan bu yana yani 6 aydır halen kapalı durumda. Bu 6 aylık süre içinde bu esnafımız ne yer, ne içer, zaruri giderlerini nasıl öder, bunlara neler yapılması gerekli bunların sorunlarını çözmeliyiz. Bu esnaflarımız yıllardır vergisini, KDV’sini, stopajını, SSK’sını ve Bağkur’unu ödüyor” diye konuştu.

“KENDİMİZİ BU ESNAFLARIN YERİNE KOYALIM”

Pandemi sürecinde esnaflara 25’er bin lira kredi ve 25 bin liralık limitli kredi kartı tarzında devlet bankaları aracılığıyla destekler verildiğini, ama bunlarında ödeme gününün geldiğini söyleyen Erdem, “Kredi ödemesinin yanında ertelenen SSK ve stopajların ödemeleri de geldi. Bu esnafların işyerleri halen kapalıyken bu borçları nasıl ödeyecek? Bu işletmeler evinin elektriğini, suyunu, mutfak masrafını nasıl karşılayacak? Bu esnafların çocukları var. Çocukları harçlık istediklerine nasıl verecekler? Bu esnafların yerine kendimiz koyalım. 6aydır hiçbir gelirimizin olmadığın fakat giderlerimizin aynı şekilde devam ettiği hatta pandemi sürecinde giderlerimiz daha da arttı. Aldığımız peynirden tutunda domatese kadar bir sürü zam geldi. Bunun haricinde maske ve dezenfektan masraflarımız ortaya çıktı. Bu esnaflar ne yapacak? Küçük işletmeler gerçekten zor durumdalar” dedi.

“ESNAFIN CEBİNE BİR ŞEY GİRMEDİ”

Pandemi sürecinde en çok zahmet çeken küçük işletmeler olduğunu ancak insan sağlığını ön planda tutulması için esnaf ve sanatkarın ellerinden gelenin fazlasını yaptığını kaydeden Fehmi Erdem, sözlerini şöyle tamamladı: “Halkımız, devlet memurlarımız, büyük fabrikalar da büyük zorluk çekti ama memurlarımızda, sigortalı çalışanlarımızda öyle veya böyle maaşlarını aldılar. Ama bizim esnaf ve sanatkarımızın maalesef cebine bir şey girmedi. Okullarımız açılacak diye tuhafiyeci esnafımız kimisi son parasını peşin vererek, kimisi sağdan soldan borç bularak, kredi kartıyla ya da krediyle toptancılardan okul üniformalarını aldılar. Ama okullar açılmayınca da bu okul kıyafetlerini üniformalarını satamadılar. Bunun yanında okulların açılmamasıyla okul servislerimiz akıllara geliyor. Zaten 15 Mart’tan bu yana kontağı kapatmışlardı.

Yine okulların açılmamasıyla servisçilerimiz iş yapamıyor. Bu servis esnafımızın hepsinin yanında bir tane de hostes var. Bin 97 faal servis esnafımız bulunuyor. Bunun yanında okullarla beraber akla gelen kantin esnaflarımız var. Şu anda kayıtlı ve faal 279 üyemiz var. Yani bu insanlar ne yapacak? Servis ve kantin esnaflarımız birlikte hesapladığımızda 3 binden fazla aile yapıyor. Bu aileler ne yiyecek ne içecek? Servis ve kantin işletmeleri ile bar ve meyhane işletmeleri de göz önüne alındığında gelir elde edemeyen birçok esnaf mağdur durumda. Devletimizden bu konuda elinden geleni yapmasını istiyoruz. Bu çalışamadıkları süre zarfında SSK, stopaj, vergi, Bağkur gibi devletin aldığı ödemelerin ertelenmesini değil iptal edilmesini istiyoruz. Yine esnafımız için hibe tarzında krediler istiyoruz. Veya burada halen kapalı ama faal durumdaki işletme sahiplerine en azından asgari ücret tutarında destek istiyoruz. Esnaf ve sanatkarımız 6 aylık süre içinde en büyük yükü çeken ve devletine karşı hiçbir zaman sesini yükseltmeyen devletinin yanında dik duran, devletine yardımcı olmak için elinden geleni esirgemeyen bir topluluktur.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here