Erzi: Bayrama sorunlarla giriyoruz

0
49

Sağlık-Sen Şube Başkanı Nihat Erzi, yaptıkları görev itibariyle kutsal bir mesleği icra eden sağlık çalışanlarının yeni bir 14 Mart Tıp Bayramı’na daha çözüm bekleyen sorunlarıyla girdiğini söyledi.

Erzi, yeni Türkiye’de sağlıkta dönüşümün mimarları olan sağlık çalışanların, var olan sorunların çözümüne yönelik adımlar atılmasını beklediğini ve 14 Mart’ı gerçek bir bayram havasında yaşamayı arzu ettiğini söyledi.

“DÖNER SERMAYA SORUNU ÇÖZÜLMELİ”

Erzi, “Öncelikle döner sermaye sisteminde yaşanan adaletsizlik sağlık çalışanlarının iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Aynı görevde çalışan sağlık çalışanlarının farklı oranda döner sermaye ücreti alması önemli bir haksızlıktır. Bu durumu başka hiçbir meslek grubunda göremeyiz. Örneğin eşit durumda olan ancak farklı karakollarda çalışan 2 polis memurunun veya yine aynı şekilde farklı okullardaki 2 öğretmenin farklı ücret aldığını göremeyiz. Ancak unvanları, eğitimi ve hizmet yılı aynı olan sağlık çalışanları farklı hastanelerde çalıştığı için aynı döner sermaye ücreti alamamaktadır. Çalışanlarımız arasında huzursuzluğa sebep olan bu durumun giderilmesi Sağlık-Sen olarak önceliklerimiz arasındadır ve bu adaletsizlik çözülene kadar konunun takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz. Bunun için öncelikli olarak mevcut döner sermaye sisteminde köklü değişikliklere gidilmelidir” dedi.

Çalışanların beklediği bir diğer konunun da 3600 ek göstergenin bir an önce çıkarılması olduğunu kaydeden Erzi, sözlerine şöyle devam etti: “3600 ek göstergenin tüm sağlık çalışanlarına verilmesi, diğer çalışanlarımız ile ilgili de aynı oranda ek gösterge puanı verilmesi ve konunun bir takvime bağlanarak çözülmesi gerekmektedir. Sağlık çalışanlarımız 7 gün 24 saat esasına göre fedakarca görev yapmaktadırlar ve bu hizmetlerinin karşılığını maalesef alamamaktadırlar. Sağlık hizmetlerine erişim kolaylaşırken, hasta memnuniyeti artarken maalesef sağlık çalışanlarımız için bu durum aksi yönde gelişmektedir. İstihdam yetersizliği nedeniyle ağır iş yükü altında ezilen, nöbetlerden kendilerine, ailelerine zaman ayıramayan sağlık çalışanlarının bu mağduriyeti, Dünya Sağlık Örgütü istihdam rakamlarının uygulanmasıyla çözülecektir.” Mustafa ATİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here