“Esnaf ve sanatkar can suyu istiyor”

0
33

Balıkesir Bakkallar Bayiler Esnaf Odası Başkanı Hasan Yançıl, geçmiş yıllarda esnaf ve sanatkarlara sağlanan sıfır faizli ‘Can Suyu Kredisi’nin yeniden verilmesini istedi.

“NAKİT SIKINTISI HAD SAFHADA”

Esnaf ve sanatkarların nakit sıkıntısı çektiğini belirten Yançıl, “Nakit sıkıntısı çeken esnaf ve sanatkar için en az 100 bin lira limitli, sıfır faizli ve 3 yıl vadeli can suyu kredisi verilmeli. Kadın esnaf ve sanatkara verilecek can suyu kredilerinin limiti ise 150 bin lira olmalı” dedi.

“PİYASALAR RAHATLAR”

Yançıl, açıklamasında nakit sıkıntısı yaşayan esnaf ve sanatkarların gelişen teknolojiye bağlı gelişmelere ayak uydurmakta zorlandığını belirtti.

Dövizdeki gelişmeler, yüksek faiz ve ekonomik durgunlukla mücadele eden esnaf ve sanatkarların can suyu kredisiyle büyük ölçüde rahatlayacağını anlatan Yançıl, esnaf ve sanatkara daha önce sağlanan sıfır faizli can suyu kredisinin yeniden verilmesini istedi.

Yançıl, “Esnaf ve sanatkarlar, 10 yıl önce verilen sıfır faizli can suyu kredisinin yeniden verilmesini dört gözle bekliyor. Nakit sıkıntısı çeken esnaf ve sanatkar, için en az 100 bin lira limitli, sıfır faizli ve 3 yıl vadeli can suyu kredisi verilmeli. Kadın esnaf ve sanatkarımıza verilecek can suyu kredilerinin limiti ise 150 bin lira olmalı. Esnaf ve sanatkarın nefes alabilmesi için krediler 12 ay geri ödemesiz olmalı” dedi.

Yançıl, evlerde üretim yapan ve vergiden muaf olan esnafın da mikro kredilerle desteklenmesi gerektiğine işaret ederek, küçük çapta başlayan girişimcilik faaliyetlerinin ekonomiye ve istihdama katkı sağladığını söyledi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here