Esnafa tedbirleri anlattılar

0
62

Korona virüs vakalarının artması üzerine Valiliğin talimatıyla işletmelerde gerekli tedbirlerin sıklaştırılması amacıyla Sağlık İl Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlüğü yetkilileri esnaf teşkilatlarını bilgilendirdi.

Halk sağlığının korunması amacıyla Balıkesir Valiliği tarafından korona virüs salgınına karşı tedbirlerin sıklaştırılması devam ediyor. Tedbirlerin arttırılması amacıyla esnaf teşkilatı ile toplantı düzenlendi.

Pandeminin açıklanmasından soran alınan tedbirler gereği ilk 90 günlük süreçte 13 bin 29 esnafın kepenk kapatmak durumunda kaldığını ifade eden Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Fehmi Erdem, “Önceliğimiz halkımızın sağlığı. Alınan tedbirlerin halkımızın sağlığını korumak için yapıldığı bilinci içindeyiz. Alınan tedbirlerin kademeli olarak kaldırılmasından sonra halen okul servisleri hariç kapalı olan bin 4 işletmemiz var. Bu süreçte en çok küçük esnafın etkilendi. Pazar yerlerinde yapılan uygulamaların tezgah arası açıklığı değil de yolun genişletilmesi için çalışmaların daha uygun yapılacağı kanaatindeyiz. Bizim kapalı olan ve halen açık olup da işlerinde tam kapasite çalışamayan üyelerimizin hükümetimiz nezdinde vergi, Bağkur, SGK borçlarının alınmaması, verilen kredilerin faizlerinin silinmesi için çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu.

Balıkesir Sağlık İl Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Refik Budak, Ticaret İl Müdürü İlhan Pehlivan, BESOB Başkanı Fehmi Erdem, merkez esnaf odaları teşkilatı ile bir araya gelerek alınan tedbirler hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Toplantıda; yeni alınacak tedbirlerin esnaf odası başkanları tarafından üyelere duyurulması, vatandaşları bu süreci atlatana kadar maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına daha dikkatli olması konusunda bilgilendirmeleri, esnaf odası başkanlarının da bu sürece katkı sağlamaları adına öneriler ele alındı. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here