Eşref Koçak: Nefes Kredisi’ne başvurular başladı

0
74

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Balıkesir Şube Başkanı Eşref Koçak, KOBİ’lere uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla devreye alınan Nefes Kredisi ile 2020 yılı cirosu 1 milyon lirayı aşmayan KOBİ’lerin azami 50 bin lira, cirosu 1-10 milyon lira olan KOBİ’lerin ise azami 200 bin lira kredi kullanabileceğini belirtti.

“FAİZ ORANI YILLIK YÜZDE 17,5 OLARAK BELİRLENDİ”

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak ve KOBİ’lere uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla hayata geçirilen 2021 Nefes Kredisi’ne başvuruların alınmaya başlandığını belirten Koçak, “Firmalar, üye oldukları Oda ve Borsalardan alacakları üyelik belgesiyle banka şubelerine başvurabilecek” dedi.

Nefes Kredi Paketinin, Hazine ve Maliye Bakanlığı öncülüğünde 10 bankanın katılımıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Kredi Garanti Fonu (KGF) iş birliğinde hayata geçirildiğini anlatan Koçak, “Nefes Kredi Paketi ile yıllık cirosu 10 milyon liranın altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019’a göre yüzde 25 kayıp yaşayan, Ticaret, Deniz Ticaret, Sanayi, Ticaret ve Sanayi Odaları veya Ticaret Borsasına kayıtlı üyelere işletme sermayesi finansman imkanı sağlanacak. 2020 yılı cirosu 1 milyon lirayı aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin lira, cirosu 1-10 milyon lira olan KOBİ’ler ise azami 200 bin lira kredi kullanabilecek. TOBB ve Oda-Borsalar da kaynaklarını bu bankalarda değerlendirerek projeye katkı sunacak. İşletmelere 6 ay ödemesiz dönem imkanı sağlanacak 2021 Nefes Kredisi uygulamasında, kredi geri ödemeleri 12 eşit taksitte yapılacak. Söz konusu uygulamada Hazine destekli KGF kefaleti sağlanacak olup, faiz oranı da yıllık yüzde 17,5 olarak belirlendi” bilgisini verdi.

KATILIM SAĞLAYACAK BANKALAR

Koçak, söz konusu kredi paketine katılım sağlayacak bankaların TC Ziraat Bankası AŞ, Türkiye Vakıflar Bankası TAO, Türkiye Halk Bankası AŞ, Türkiye İş Bankası AŞ, T. Garanti Bankası AŞ, Yapı ve Kredi Bankası AŞ, Akbank T.A.Ş, Denizbank AŞ, Ziraat Katılım Bankası AŞ, Vakıf Katılım Bankası AŞ olduğunu söyledi.

“ÜYELİK BELGESİYLE BANKALARA BAŞVURULACAK”

Koçak, cirosu 10 milyon liranın altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019’a göre yüzde 25 kayıp yaşayan firmaların, 1 Haziran’dan itibaren üye oldukları oda ve borsalardan alacakları üyelik belgesiyle banka şubelerine başvurabileceklerini ifade ederek, “Krediden  faydalanmak isteyen işletmeler, üyelik belgesini oda-borsalara gitmeden, çevrim içi ortamda TOBB veya oda-borsaların sistemlerinden e-belge olarak da edinebilecek” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here