Faturayı düşürmenin tüyoları

0
51

Merkezi sistem, kat kaloriferi, yerden ısıtma, katı yakıtlı kazanlar, doğalgaz, ısı pompaları, jeotermal ve klima işleri yapan Sistem Isı adlı işyerinin sahibi Sami Sarı, doğalgaz faturasını düşürmenin yollarını anlattı. Sarı, açıklamasında evi daha tasarruflu ısıtmak için uygulanması gereken yöntemlerden bahsetti.

Sarı, kış aylarında enerji tüketiminin de arttığını; alınabilecek basit önlemlerle konutlarda faturalardan yüzde 30’a varan tasarruf sağlamanın mümkün olduğunu söyledi. Sarı, yapılan araştırmalara göre, yalıtımsız binaların; pencereleri, dış duvarları, merdivenleri, ev duvarları, tavanları, ısıtılmayan hacimler üzerindeki döşemeleri, zemine oturan döşemeleri ve açık geçitler üzerindeki döşemelerinden ısı kaybettiğini ve faturaların yüksek gelmesine sebep olduğunu vurguladı.

EV ALIRKEN DİKKAT!

Sarı, şu önerilerde bulundu: “Yeni ev alacaksanız ya da kiralayacaksanız ilk olarak binanın ısı yalıtımına dikkat edin. Binanın toplam inşaat maliyetinin sadece yüzde 3’ünü oluşturan ısı yalıtımı, yıllık yakıt tüketiminde en az yüzde 50 tasarruf sağlıyor ve bütçeye önemli katkıda bulunuyor. Isı yalıtımıyla hem binanızın ömrü uzuyor hem paranız cebinizde kalıyor.” Sarı, kombiyi evde olmayınca kapatmanın tasarruf sağlamadığını hatırlattı.

“DOĞALGAZ FATURALARINIZI DÜŞÜRMEK MÜMKÜN”

Oda termostatlarının ısı verimliliğini önemli derecede etkilediğini ifade eden Sarı, “Oda termostatları istenilen ısının sabitlenmesini ve kombinin gereksiz çalışmasını engellemektedir. Böylece faturada % 6 tasarruf yapılabilinir” dedi.

PETEKLERİN KONUMU

Perdelerin peteklerin önünü kapatmaması gerektiğini belirten Sarı, “Petek önüne koltuk, masa veya çiçek konulmamalı. Önü açık olan petekler mekanın daha çabuk ısınmasını sağlar” bilgisini verdi.

“KOMBİYİ KAPATMA YERİNE DAHA DÜŞÜK ISIDA TUTUN”

Kombilerin, gece kapatmak yerine daha düşük ısıda tutulması gerektiğini söyleyen Sarı, “Kombiyi gece kapatarak tasarruf ettiğimiz düşülmekte fakat ertesi gün ısıtmak için daha fazla enerji harcayacaktır. Kombiyi gece daha düşük ısılarda tutmak gerek” diye konuştu. Sarı, kombinin derecesinin, normal yaşam standartları için 22 derece, gece saatlerinde 17-18 olarak tutulması gerektiğini aktardı.

“YOĞUŞMALI KOMBİLER AVANTAJLI”

Türkiye’de konvensiyonel kombiden yoğuşmalı kombiye geçişle daha tasarruflu bir sistemin yerleştiğini ifade eden Sarı, “Eski klasik kombiye göre en büyük avantajı, bacanın içerisinde gizli ısıya alarak artı değer katmakta. Hem çevre dostu hem de daha tasarruflu” dedi.

SARI’DAN TASARRUF ÖNERİLERİ

Sarı, doğalgaz tasarrufu için şu önerilerde bulundu: “Çatınızı uygun bir yalıtım malzemesi ile en az 10 santimetre kalınlığında yalıtın. Bu işlem için yapılacak masraf, sağlayacağınız yakıt tasarrufu ile en çok iki yıl içinde geri ödenecektir. Duvarlarınızı, mühendisin bilgisine başvurarak mantolama yaptırın. Masrafınızı 2 ile 5 yıl arasında geri alabilirsiniz. Kombi alırken, konuta uygun, hermetik ya da bacalı kombi alın. Cihazı çalışırken görün. Pencerelerinizde çift cam ya da çift pencere kullanın. Harcamanızı 5 yıl içinde geri alırsınız.  Yoğuşmalı kombi tercih edin. Satış sonrası servis hizmeti olan, TSE ve CE belgeleri arayın ve mutlaka farklı markaları karşılaştırın. Oturma odaları için 22 santigrat derece, yatak odaları için 20 santigrat derece sıcaklık önerilir ancak oda sıcaklığını 1 santigrat derece düşürün. Oturma odaları için 21, yatak odaları için 19 santigrat dereceyi seçerseniz toplam yakıt tüketiminiz yüzde 7 azalacaktır.”

KOMBİ KAÇ DERECEDE YANMALI?

Sarı, bu konuda şunları söyledi: “Kombilerde ideal ısı değerleri, ısıtılacak evin ya da odanın boyutuna ve konumuna göre değişiklik gösterebilir. Ancak antre ve hol gibi alanların ortalama 15 derece sıcaklıkta olması oturma odası, yatak odası ve mutfak gibi alanların 20-22 derece sıcaklığa sahip olması yeterli olacaktır. Kombi sıcak su ayarları için ideal sıcaklık ortalama 60 derecedir. Bu sıcaklığın eve sağladığı sıcak su değeri 20 derece civarlarında olacaktır.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here