“Fırsatları kaçırmayın”

0
100

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Balıkesir Şube Başkanı Eşref Koçak, iş kurmak isteyenlere KOSGEB’den dört alanda 370 bin liraya varan desteklerin olduğunu söyledi. Koçak, girişimcilerin, kuruluşların, performans, makine teçhizat-yazılım ve mentorluk danışmanlık için geri ödemesiz destek alarak fikirlerini hayata geçirebildiğini belirterek, iş kurmak isteyenlerden bu fırsatları değerlendirmelerini önerdi.

Girişimcilerin iş fikirlerinin, KOSGEB destekleriyle kolayca hayata geçtiğini söyleyen TÜMSİAD Şube Başkanı Eşref Koçak, “Ülkemizin stratejik önceliklerine uygun olarak yenilikçi, sanayide dijitalleşme uygulamaları, orta yüksek/yüksek teknoloji düzeyindeki sektörler ile imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin sayısının artırılması amacıyla hayata geçirilen İleri Girişimci Programı ile 370 bin liraya varan destek veriliyor” dedi.

“KURULUŞ DESTEĞİ ALABİLİRSİNİZ”

Koçak, kuruluş desteği ile geri ödemesiz olarak, gerçek kişi statüsünde kurulmuş işletmeye 5 bin, sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olana 10 bin lira destek sağlandığını hatırlattı.

“PERFORMANS DESTEĞİ KULLANABİLİRSİNİZ”

Performans desteğinin İşletmenin vergi mükellefiyetinin devam etmesi ve istihdam sayısına göre belirlendiğini anlatan Koçak, bu konuda şu bilgiyi verdi: “Destek tutarı hesaplanırken, ilgili dönemde Sosyal Güvenlik Kurumu nezdinde 4a kapsamındaki tüm personelin tahakkuk eden prim gün sayılarının toplamı dikkate alınıyor. Program başlangıç tarihinden itibaren 1’inci yıl birinci performans dönemi ve 2’nci yıl ikinci performans dönemi olmak üzere, performans dönemleri sonunda işletmeye geri ödemesiz olarak sağlanıyor. 2 dönemde toplam 10 bin ile 40 bin lira arasında destek veriliyor. Girişimci; genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını ise her bir performans döneminde belirlenen tutarlara 5 bin lira ekleniyor.”

“MAKİNE, TEÇHİZAT VE YAZILIM DESTEĞİ DE VAR”

İşletme kuruluş tarihinden programın 1 inci yılının sonuna kadar alınan makine ve teçhizat giderleri ile yazılım lisans bedeli veya zaman sınırlı lisans kullanım bedeli için geri ödemesiz destek sağlandığını anlatan Koçak, “Üst limit; işletmenin teknolojik düzeyine göre 100 bin, 200 bin ya da 300 bin lira. Destek oranı yüzde 75” dedi.

Koçak ayrıca Mentorluk, danışmanlık ve işletme koçluğu desteğinin de geri ödemesiz olarak sağlanacak desteğin üst limitinin 10 bin lira olduğunu destek oranının ise yüzde 75 olduğunu söyledi.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Koçak, bu desteklere kimlerin başvurabileceği konusunda şu bilgiyi verdi: “Girişimcilik eğitimini tamamlamış girişimcinin kurduğu ve İleri Girişimci Programı Faaliyet Konuları Tablosunda belirtilen konularda faaliyet gösteren işletme başvurabiliyor. Eğitimin işletme kuruluş tarihinden önce tamamlanmış olması gerekiyor.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here