“Fotoğrafı da işin ustası çekmeli”

0
488

ÖZEL HABER – Baba mesleğini sürdüren ve 40 yıldır profesyonel fotoğrafçılık yapan Akın Varol, fotoğrafçı esnafının iş yapamaz hale geldiğini söyledi. Varol, HABERCİ’ye yaptığı açıklamada her işte olduğu gibi fotoğrafı da işin ustasının çekmesi gerektiğini ifade etti. Fotoğrafçılık mesleğinin bitmemesi için önlem alınmasını istedi.

Haksız rekabet yüzünden fotoğrafçılık mesleğinin bitme noktasına geldiğini söyleyen Akın Varol, okul kayıtlarında ve diplomalarda, nüfus kayıtlarında, ehliyet ve pasaport alım ve yenilemeleri ile birçok kamu kurum ve kuruluşlarında vesikalık ve biometrik fotoğraf çekilmesinin fotoğrafçı esnafının mesleğini bitme noktasına getirdiğini belirtti. Fotoğrafçıların en önemli gelir kaynağı olan vesikalık fotoğraf hizmetinin bitmemesi için devletin önlem alması gerektiğini anlatan Akın Varol, “Herkes kendi işini yapmalı ve fotoğrafı işin ustası çekmeli” dedi.

“FOTOĞRAFÇININ ODA VE MESLEK KAYDI DİKKATE ALINMALI”

Her önüne gelenin fotoğrafçılık yapmasının doğru olmadığını belirten Varol, Fotoğrafçıların kayıtlı esnaf olduğunu vergi ve sigorta ödediklerini ifade ederek, “Tüm kamu kurumlarında vesikalık ve biometrik fotoğraf hizmetinin olması, vesikalık çekerek ayakta kalmaya çalışan fotoğrafçıları bitiriyor. Ayrıca düğün, mezuniyet, doğum günü gibi etkinliklerde eline fotoğraf makinesi alan herkes fotoğrafçılığa soyunuyor. Özellikle düğün salonlarında garsonu da aşçısı da fotoğraf çekiyor. Eskiden fotoğrafçının bir kıymeti, bir ağırlığı vardı. Fotoğrafçılık mesleğinin itibarını düzeltmek için, meslek odasına kaydı olan ve vergi veren gerçek fotoğrafçılar dışında kimse düğün salonlarına alınmamalı” diye konuştu.

“FOTOĞRAFÇILIK SEZONLUK BİR İŞ HALİNİ ALDI”

Dijital fotoğrafçılığın gelişmesi ile birlikte geleneksel stüdyo ortamı ile fotoğraf basma alışkanlığının yok olduğunu anlatan Varol, “Teknolojinin gelişmesiyle birlikte herkes, her yerde istediği fotoğrafı çekebilme imkânına sahip. Ancak fotoğraf çekip baskı yaparak ekmeğini kazanan emektarların işleri büyük zarar görüyor.

Yılların ustası olan fotoğrafçılar gelin-damat, sünnet, doğum günü gibi etkinliklerde sezonluk olarak dış çekim yapmaktan ileri gidemiyor. Bu da fotoğrafçılığı yıl boyunca ekmek kazanılan bir meslekten sezonluk bir gelir kapısı haline getiriyor. Öte yandan fotoğraflar artık dijital ortamda çekilip aynı şekilde saklandığı için fotoğrafçıların baskı işi de bitme noktasına geldi. Çekilen fotoğraflar hafıza kartına yüklendiği için çoğunlukla baskıya verilmiyor. Ancak unutulmamalı ki hafıza kartlarındaki fotoğrafların silinme ve yok olma ihtimali çok yüksek. Hayatımızda iz bırakan ve anılarımızı tekrar yaşamamızı sağlayan fotoğraflarımızı somut bir şekilde saklamaya özen gösterelim” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here