“Gençler işsiz ve umutsuz”

0
23

CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, verilere göre bir yıldan fazla süredir iş arayan 15-24 yaş arası genç sayısının, son 2 yılda 74 binden 183 bine yükseldiğini, gençlerin sigortasız ve asgari ücretin dahi altında bir ücrete çalışmak ya da işsiz kalmak arasında kaldığını söyledi.

CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, Türkiye’de her dört gençten birinin işsiz olduğunu söyledi. Bir milyon 156 bin gencin okurken çalışmak zorunda kaldığına dikkat çeken Şehirli, “Bir yıldan fazla süredir iş arayan 15-24 yaş arası genç sayısı, son 2 yılda 74 binden 183 bine yükseldi” dedi.

Günümüzde gençlerin ülke geleceği için umut olduğu söylemlerinin olmasına karşın, gençlerin o umudu kendilerinde bulamadığını ifade eden Şehirli, “Gençler işsizlikten, borçtan ve geleceksizlikten kaygılı” diye konuştu.

İşsizlik, borç ve umutsuzluk sarmalı ile başa çıkmaya çalışan gençlerin, koronavirüsle birlikte bu sorunlarının daha da derinleştiğini ifade eden Şehirli, “Salgın sürecinde üniversite kaydını dondurmayı düşünen gençler var. Ayrıca, ailesinin maddi yükünü hafifletmek için öğrenim kredisi alıp, aldığı krediyi ödeyemeyen gençler de var” dedi.

“HAYAT PAHALILIĞI ZORLUYOR”

1 milyon 156 bin gencin okurken çalışmak zorunda kaldığına dikkat çeken Başkan Şehirli, bunun birinci sebebinin, ailelerin artan hayat pahalılığının etkisiyle öğrenim ücretlerini, ulaşım, yeme-içme ve konaklama gibi ek masrafları karşılayamaması olduğunu söyledi. Şehirli, açıklamasında öğrencilerin giderlerini karşılayabilmek ve okullarına devam edebilmek için çalışmak zorunda kaldıklarını, öğrencilerin kafe-restoran tarzı işletmelerde garsonluk yaptığını, günübirlik sigortasız işlere gittiğini belirtti.

“GENÇLERİN İŞ BULABİLMELERİ, NEREDEYSE İMKANSIZ”

Gençlerin hayalleriyle gerçekleri arasındaki mesafenin gittikçe açıldığını belirten Şehirli, gençlerin en güzel yıllarını, gelecekten duydukları endişe içerisinde geçirdiklerini ifade etti. Verilere göre bir yıldan fazla süredir iş arayan 15-24 yaş arası genç sayısının, son 2 yılda 74 binden 183 bine yükseldiğini, gençlerin sigortasız ve asgari ücretin dahi altında bir ücrete çalışmak ya da işsiz kalmak arasında kaldığını anlatan Şehirli, “TÜİK’in 2020 Şubat dönemi işsizlik verilerine göre, genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 1.7 puan azalarak, yüzde 24.4 olarak tespit edilmişti. Söz konusu Verilere göre, koronavirüs salgını öncesinde üniversiteli genç işsiz sayısının azalması, iş bulma ümidini yitirerek iş aramaktan vazgeçen gençlerin rekor sayıda artmasıyla doğrudan ilişkili. 1 milyon 168 bin genç işgücü dışında kaldı. 15-24 yaş arası gençlerin yüzde 27’sine tekabül eden 3 milyon 112 bin genç ise ne eğitimde ne de istihdamda yer aldı. Gençler arasında kredi başvuruları yaygınlaştı. Ailelerinin maddi durumlarından ötürü zorunlu bir şekilde krediye başvuran gençler iş hayatlarına da borçla başladı” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here