Gençler yemin etti

0
127

24 Kasım Öğretmenler Günü Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törenle kutlandı. Mesleğe yeni başlayan öğretmen adayları yemin etti, emekliye ayrılan öğretmenler ise şükran plaketiyle onurlandırıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği 24 Kasım Öğretmenler Günü töreni korona virüs önlemleri kapsamında Atatürk Anıtı’nda yapıldı. Törende konuşan Gülser-Mehmet Bolluk Anadolu Lisesi Öğretmeni Emine Aça, öğretmenlik mesleğinin öğrenciliği hiç bitmeyen bir çınar olduğunu söyledi.

Aça, “Öğretmen tüm gelişmeleri yakından izleyen ve öğrencisiyle çevresini bu gelişmelerden yararlandıran aydındır. Öğretmen, bir eğitim kurumunda bilgisi, birikimi ve yeteneğiyle çocukların veya gençlerin öğrenme yaşantılarına, hayatına rehberlik eden, yön veren kişidir. Öğretmen, öğrencilerin öğrenmesini programlayandır. Öğretmen, öğrencilere hayatları boyunca kullanabilecekleri sihirli bir anahtar olan okuma yazmayı öğretendir.

Öğretmen insana yapılan yatırımın uzun vadeli olduğu gerçeği göz önünde tutulduğunda, ektiğini en geç biçendir. Öğretmen, çeşitli yöntem ve tekniklerden yararlanarak öğrencilerin öğrenme yaşantılarını düzenleyen ve istendik davranışları kazanıp kazanmadığını değerlendirendir. Öğretmen, öğrencilerin akademik başarılarını, ruh sağlıklarını, ruhsal gelişimlerini, meslek tercihlerini etkileyendir. Sanatçıdır öğretmen, çiçek çiçek, şiir şiir nakşeder sevgiyi genç yüreklere. Sinema, tiyatro, edebiyat, resim aşkını eker çorak topraklara; gül bahçeleri yetiştirmek için. Öğrenciliği bitmeyen bir çınardır öğretmen” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız da; öğretmenlere bir gün değil yılın 365 günü değer verilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Gün kavramına karşıyım. Anneler Günü, Babalar Günü, Sevgililer Günü dediğimiz bu günlerin her geçen gün bu kavramların içini boşalttığına inananlardanım. Bizler; ‘Hocamın atının ayağından sıçrayan çamur kaftanıma süstür’ diyen bir ecdadın, ‘Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum’ diyen bir Peygamberin mensuplarıyız ve ‘Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır’ diyen Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün deyimiyle çok ulvi bir mesleği icra eden birer temsilcileriz. İnşallah sadece 24 Kasım’larda değil, yılın 365 günü değer görürüz” dedi. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here