General Kemal Balıkesir Ortaokulu’nda dersler ters-yüz ediliyor  

0
103

General Kemal Balıkesir Ortaokulu öğrencilerinin yer aldığı Avrupa Birliği ICU (Seni Anlıyorum) isimli E-TWINNING projesi kapsamında  dersler geleneksel öğrenme süreçleri ters yüz edilerek yeni bir öğrenme metoduyla işleniyor.

General Kemal Balıkesir Ortaokulu’nda Öğretmen Öznur Uyguner ve 20 öğrencinin katıldığı ICU (Seni Anlıyorum) isimli E-TWINNING projesi kapsamında  dersler geleneksel öğrenme süreçleri ters yüz edilerek yeni bir öğrenme metoduyla işleniyor.

Projenin yürütücülerinden Öğretmen Öznur Uyguner, “Projemize Balıkesir Yunus Emre Okulu’ndan Zehra Hamurtekin ile birlikte İstanbul, Manisa, Ankara, Ürdün, Bulgaristan’dan öğretmenler ve öğrenciler katılıyor.  Ters yüz öğrenme (Flipped Learning), öğrenmeyi 21. yüzyılın gereklerine ve imkanlarına göre düzenleyen,  bireysel öğrenme süreçlerinin daha aktif olduğu  yükselişteki bir eğitim modeli.

“ÖĞRENCİLER DERSE ÖN BİLGİYLE GELİYOR”

Bu eğitim sisteminde okul ve ev ortamında öğrencinin yapacağı işler bir bakıma tam tersi ediliyor.  Öğrencilere ön bilgiler dijital bir ortamda sunuluyor ve öğrenciler evlerinde bu ortamlara ulaşarak hazır ön bilgiyle derslere geliyorlar. Bu sayede öğrenciler kendi anlama hızlarında çalışma fırsatı yakalıyorlar. Ayrıca dijital ortamda sunulan bilgiyi istedikleri zamanda tekrar tekrar dinleme ve çalışma fırsatı yakalıyorlar.  Derse hazırlıklı olarak gelen öğrenciler proje, grup çalışması, ödev, problem çözme üzerine yoğunlaşarak konuyu derinlemesine öğreniyorlar.

NEDEN TERS YÜZ ÖĞRENME?

Yaşanan pademi nedeniyle bir yılı aşkın süredir uzaktan eğitime devam eden öğrencilerin derse katılım motivasyonlarındaki düşüşten yola çıkan öğretmenlerimiz, derslere farklı bir bakış açısı getirebilmek amacıyla başladıkları proje çerçevesinde öğrencilere ‘Seni Anlıyorum-ICU’ diyorlar.  Evlerinde  bireysel hızları farklı olan çocukların bir kısmı bilgiyi tam alamazken, bir kısmı ise kısa sürede alabileceği bilgiye dakikalarca maruz kalmakta. Bu proje sayesinde öğrenciler evlerinde dijital içeriklerden bilgileri edinirken kendi sürelerini kendileri belirliyor. İhtiyaçları kadar zaman harcıyor. Ayrıca proje kapsamında 21. yüzyıl vatandaşlığı, sürdürülebilir bir dünya gelişimi, kültürel çeşitlik, çevre sorunları, medya okur yazarlığı gibi küresel konularda öğrencilerin farkındalıklarını artırmak adına interaktif ve işbirlikçi etkinlikler düzenleniyor” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here