GÜLE GÜLE 2020, UMUTLA SAĞLIKLA MUTLULUKLA GEL 2021

0
252

2020 yılını bitmesine saatler kala geçtiğimiz yılı biraz konuşmaya ne dersiniz? Evet çok zor bir yıl geçirdik Türkiye için dünya için çok büyük krizler, hastalıklar, depremler yaşanan bir yıl oldu.

Elbette önceki yıllarda da yaşanmış kötü olaylar var. Ama 2020 yılı çok ses getirdi çünkü neredeyse iyi çok az olay yaşandı. Ocak ayında Coronavirüs hastalığı ile bütün dünya alt üst oldu. Milyonlarca insan öldü. Ülkemiz aynı şekilde bu hastalıkla hala savaşmakta. Elazığ ve İzmir illerinde 2 büyük deprem ile yüreklerimiz yandı. Çok fazla vatandaşımızı kaybettik. Van’da çok kötü bir çığ faciası yaşandı. Kadın cinayetleri ne acı ki neredeyse her gün gündemdeydi. Kötü olaylar geldikçe geldi.

Bunun yanında dünya ve ülke ekonomileri çok büyük darbeler aldı. Çoğu firma iflas etti. Devletler ekonomi anlamında büyük çöküşler yaşadı. Ülkemizde ise ilk Covid-19 vakasının Mart ayında görülmesinin ardından birinci çeyrekte yüzde 4,5 büyüyen Türk ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 9 oranında daraldı. Fakat salgının ilk şokunun atlatılmasının ardından ekonomik aktivite hız kazandı ve milli gelir Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında yüzde 6,7 oranında büyüdü. Doların ve altının yükselmesiyle fiyatlar oldukça yükseldi ve bu enflasyonun çok yüksek rakamlara ulaşmasına neden oldu. TÜFE oranı yıllık %14,03 arttı. Maliyetlerin de artmasıyla halk çok zor durumlar yaşadı. Bazı işletme sahipleri işletmesini kapattı. İşsizlik oranı %13,4 seviyelerine kadar çıktı. Tabii iyi olaylarda yaşandı muhakkak ama biz onları göremeyecek kadar kötü olaylarla sarsıldık.

Umutla bekledik 2021 yılını tek temennimiz bu yılın bizi biraz olsun mutlu etmesi. İnşallah yeni yılda eski halimize dönebilir ve eski hayatlarımıza kavuşur bu kötü olayları geride bırakırız. COVID hastalığının bittiği eski alışkanlıklarımıza geri döndüğümüz felaketlerim biraz olsun son bulduğu daha umutlu, daha parlak, daha mutlu yarınlarda beraber olmak dileğiyle…

MUTLU YILLAR…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here