4 bin kitabı var

0
427

ÖZEL HABER – Balıkesir’in en eski kuyumcularından olan Cengiz Eratalay, mesleğinin yanı sıra dükkanındaki kitaplarla ilgi odağı oluyor. Kitap okumaya Teksas-Tombiks ile başladığını söyleyen Eratalay, “Kitaplar bana çok şey öğretti. Kitaplığımda yaklaşık 4 bin kitap var” dedi.

Milli Kuvvetler Caddesinde Kuyumculuk yapan Cengiz Eratalay, tam bir kitap hastası. Eratalay, kitap alıp okuyor, kütüphanesinde saklıyor. Kitap yazanların kitaplarını bastırarak, Türk edebiyatına katkı sağlıyor. 46 yıldır Kuyumculuk yapan Eratalay, daha önce de 1970-1985 yılları arasında Eczane çalıştırmış.

Çocukluğundan beri kitap merakının olduğunu anlatan Cengiz Eratalay,  eski kitapları biriktirdiğini söyledi. 74 yaşındaki Eratalay, “Kitap okumaya Teksas-Tombiks okuyarak 1957 yılında başladım. Daha sonraları kütüphane’den ödünç kitap alarak okumaya devam ettim. O dönemin dünya klasiklerini ve Türk romanlarını okudum. Aşk romanlarından ziyade öğretici, tanıtıcı kitapları okudum. Fransız Jules Verne’nin kitaplarını okudum. Sahaflardan kitaplar satın aldım. Şu an kitaplığımda 1800’li yıllardan kitaplar var” dedi.

“BALIKESİR İLE İLGİLİ KİTAPLARI OKUDUM”

Eratalay, iyi derecede Osmanlıca bildiğini söyledi. O dönemde dünyayı tanıma merakının olduğunu anlatan Eratalay, “O dönemde televizyon olmadığından kitap okumaya yöneldim. Kitaplar bana çok şey öğretti. Daha sonraki yıllarda tarih ve coğrafya merakım arttı. Türk ve dünya tarihine ilgim olduğu için Balıkesir tarihini de merak ettim. Bundan doğan merakla Balıkesir hakkında kitap yayımlamayı ve yayımlanan kitapları takip etmeye başladım. Kitaplığımda yaklaşık 4 bin kitap var. Ayrıca Türkiye’de Hekimler için 1931 yılında basılan ilk İlaç Rehberi kitabına da sahibim” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here