“Ağaç, doğumdan ölüme kadar var”

0
130

ÖZEL HABER – 570 üyeye sahip olan Balıkesir Marangozlar Esnaf Odası Başkanı Ersin Sözdemir, meslekte yaşanan sıkıntıları dile getirdi, beklentileri dile getirdi.

Marangozların ağırlıklı olarak Marangozlar Sitesinde olduğunu bir kısım marangozun şehir içinde faaliyet gösterdiğini, OSB’de de bazı marangozların olduğunu anlatan Sözdemir, “Marangozluk da kaybolmaya yüz tutan meslekler arasına giriyor” dedi.

“ÇIRAK BULAMIYORUZ”

Her meslekte olduğu gibi Marangozluk mesleğinde de sıkıntı yaşandığını dile getiren Sözdemir, “Aslında Marangozluk mesleği aranan meslekler arasında. Ancak Çırak yok. Alttan gelen nesil yok. Okullarda Öğrenciler Meslek Liselerine, Meslek Okullarına yönlendirilmeli. Ailelere, Öğretmenlere bu konuda büyük iş düşüyor. Mesleği seçenler üretim ve imalat sektöründe yer almalı” diye konuştu.

“DAHA FAZLA DESTEK GEREK”

Esnaflık konusunda her şeyin ailenin yönlendirmesiyle başladığını, hükümetin esnaf ve sanatkarlara destek sağladığını, Meslek Lisesinde son sınıfta okuyan öğrencilerin stajda primlerinin, ücretlerinin devlet tarafından karşılandığını hatırlatan Sözdemir, bu durumu bir avantaj olarak değerlendirdi.

“HAM MADDE SIKINTISI YAŞIYORUZ”

Yeni eğitim öğretim yılının başladığını ifade eden Ersin Sözdemir, her yıl olduğu gibi bu yılda Meslek Liseleriyle iletişim halinde olacaklarını söyledi.

Marangozların ham madde sıkıntısı çektiğini ifade eden Sözdemir, “Fiyatlar çok yükseldi. Bu fiyatlar bizi üzüyor. Bu durum alım gücünü azaltıyor. Esnaf, sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Bu süreçte hükümetten daha fazla destek bekliyoruz” dedi.

“AĞAÇ HAYATIN HER ALANINDA VAR”

Marangozluk mesleğinin beşikten mezara kadar yaşamın her alanında olduğunu söyleyen Sözdemir, “Ahşap hayatın her alanında var” dedi. Marangozların genellikle sipariş üzerine çalıştığını, hazır fason iş yapan Marangozlarında olduğunu anlatan Sözdemir, marangozlukta kullanılan her malzemenin fiyatında artış olduğunu vurguladı.

Marangozluk mesleğinde cam, metal aksesuardan, kumaş süngere kadar malzeme kullanıldığını anlatan Sözdemir, fiyatların yüksekliğine şu sözlerle dikkat çekti: “Bir koltuk takımı 20 bin liraya satılırken, şimdi sadece döşemesi 10-15 bin lira. Bu fiyat artışları arz ve talebi azaltıyor. İnsanlar eski kumaşı, süngeri kullanmak zorunda kalıyor. Döşemeci esnafta fiyat artışları nedeniyle sıkıntı yaşıyor. Kereste üretiminde daha önce ithal ürünler bulunurdu. Dolar kurunun yüksek olması nedeniyle iç piyasa ağaçları kullanılıyor. Fiyatlar aşırı yüksek.”

“İYİ FİYATLA KALİTELİ İŞ ÇIKIYOR”

Kerestenin çatıda, kalıpta marangozluk ürünlerinde kullanıldığını hatırlatan Sözdemir, bu ürünlerin maliyetlerinin çok yüksek olduğunun altını çizdi. Kereste üreticilerine destek verilmesinin faydalı olacağını dile getiren Sözdemir, “Marangoz ürünlerindeki artış. İnşaat sektörünü de etkiliyor” diye konuştu. Marangozlukta iyi fiyatla, kaliteli işlerin yapıldığını, buna karşın Balıkesir’de yeteri kadar kaliteli ürün talebinin olmadığını sözlerine ekledi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here