DOLAR28,9310% 0.02
EURO31,1894% 0.1
STERLIN36,3576% 0
FRANG33,0855% 0.08
ALTIN1.883,92% 0,00
BITCOIN1.273.547-0.543

Ak Parti Milletvekili Adil Çelik: Balıkesir’i makro akılla planlıyoruz

Yayınlanma Tarihi :
Ak Parti Milletvekili Adil Çelik: Balıkesir’i makro akılla planlıyoruz

ÖZEL HABER – Ak Parti Balıkesir Milletvekili Adil Çelik, Balıkesir’i makro akıl ve makro planlama ile geleceğe hazırladıklarını söyledi. Çelik, “Geçmişte maalesef siyaset bölünmüş, iş dünyası bölünmüş, iç çekişmelerimiz yüzünden keyfi bedel ödenmiş. Biz bu huzur ortamını tesis ettik. Beraber çalışarak şehre istikamet vermeye çalışıyoruz. Bir koro olarak hareket ederek aynı notanın çıkması önemli. Sadece siyasetçi yetmez, bunun bürokrasi ayağı var, iş alemi var” dedi.

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Adil Çelik, Balıkesir ile ilgili yaptıkları çalışmaları HABERCİ’ye anlattı. Çelik, “2019 yılından itibaren Balıkesir’e makro akıl koyup makro planlama yapmaya çalışıyoruz. Bu şehirde ne yapmak lazım, nasıl bir istikamet vermek lazım? En önemli konuda bu. Geçmişte maalesef siyaset bölünmüş, iş dünyası bölünmüş, iç çekişmelerimiz yüzünden keyfi bedel ödenmiş. Biz bu huzur ortamını tesis ettik. Beraber çalışarak şehre istikamet vermeye çalışıyoruz. Bir koro olarak hareket ederek aynı notanın çıkması önemli. Sadece siyasetçi yetmez, bunun bürokrasi ayağı var, iş alemi var. OSB’de gelecek çalışacak nüfusun mesleki eğitimi, mesleki yeterliliği önemli. Bunların ikamet edecekleri konutlar, çocuklarını gideceği okullar, patronların gelince kalacağı oteller, OSB’ye gidiş geliş yolları bunların hepsinin makro planlaması gerekiyor. Bunların hepsinin planlamasını biz yapıyoruz ve Büyükşehir Belediyesi de bu noktada çok önemli.

“BALIKESİR OLARAK HATA YAPMA LÜKSÜMÜZ YOK”

Büyükşehir farklı bir partide olsaydı biz bunları yapamazdık. Maalesef bunu İsmail Ok’un belediye başkanlığı döneminde gördük. Şehrin kaybettiklerine bakın. Balıkesir olarak hata yapma lüksümüz yok, çok akıllı adımlar atmak zorundayız. Çok geride kaldık, bizim kadar zenginliğe sahip, hazinenin üzerinde oturan, bunu da değerlendiremeyen böyle bir görmedim. Bizim sahip olduğumuz onlarca değerden birine sahip olan başka iller onu alıp parlatıp yıldız haline geliyor” dedi.

“BALIKESİR-BURSA ARASI HIZLI TREN PROJESİ HAZIRLANIYOR”

Balıkesir-Bursa arası Hızlı Tren projesinin hazırlandığını kaydeden Adil Çelik “Şu anda Balıkesir için bizim takip ettiğimiz en büyük proje Hızlı Tren Projesi. Bursa-Balıkesir arası Hızlı Tren Projesi hazırlanıyor. Gelecek kuşaklara aktaracağımız en önemli hizmetin bu olacağına inanıyorum. Hazırlanan proje Bursa-Balıkesir arası. DDY projeyi hazırlıyor. Merkez Havaalanı uçak seferleri salgının ardından takip edeceğimiz ilk konu. Balıkesir olarak hep birlikte hareket etme noktasına gelmemiz lazım” diye konuştu.

“KONGREMİZ NEDENİYLE KORONADA EN UFAK ARTIŞ OLMAMIŞTIR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın’ın Ak Parti kongreleri ile ilgili eleştirilerine de değinen Çelik “Ahmet bey bilerek ve isteyerek halkı yanıltıyor. Gerçekleri konuşmuyor. Biz il kongremizi yaptık. İl kongremizde katılımcıların istisnasız hepsinin HES kodlarını istedik, bir gün önceden test yaptırdık, yetmedi kongreye katıldıktan 1 hafta sonra tekrar test yaptırdık ve sıfır vaka. Ben şunu çok rahatlıkla söylerim Balıkesir il kongresi sebebiyle korona hastalığında en ufak bir artış olmamıştır. Bunu bile bile ben bunu daha önce açıklamış olmama rağmen Ahmet Akın’ın konuşuyor olması kötü niyetten başka bir şey değildir. Zaten CHP’nin şu anda yaptığı tamamen halkın algıları ile oynamak. Merkez Bankası’nın 128 milyar doları ne oldu? Aynı şey. Orada bilançoda gösteriyor her şeyi. Döviz artışı nedeniyle piyasaya verilmiş, alanlar belli, ne yaptığı belli. Başka bir yere mi, başka bir ülkeye mi verilmiş, hayır bu ülkenin vatandaşına verilmiş” diye konuştu.

“ELİMİZDE HAZİNE VAR AMA FARKINDA DEĞİLİZ”

Balıkesir’de tarım ve hayvancılık başta olmak üzere bir çok zenginliğin bulunduğunu ama Balıkesir olarak bu zenginliği  tam olarak kullanamadığımızı belirten Çelik şöyle devam etti: “Çok kaliteli dünya çapında ürün üretiyoruz ama bunları markalaştıramıyoruz. Bugün Körfez bölgesinde üretilen zeytinyağının litresinin 100-150 liradan aşağı olmaması lazım. Bunun için küçük dokunuşlar gerekiyor. Balıkesir olarak hala eski usul alışkanlıklarla üretim yapıyoruz. Halbuki aynı ürünü çok farklı şekilde üretip pazarlayabilirsiniz. Bizim elimizde hazineler var ama farkındayız. Balıkesir’de en büyük sıkıntı Balıkesir yeniliğe açık bir şehir değil. Herkes halinden memnun. Ürünlerin en güzeline en kolay ve en ucuz bir şekilde ulaştığı için kimse bu rahatının bozulmasını istemiyor.

BÖYLE GİDERSE 10 YILI İÇİNDE BALIKESİR’İ ELİMİZDEN ALIRLAR

2018 yılından itibaren, Sanayi Odası, Ticaret Odası, Ticaret Borsası gittiğim bütün platformlarda söylüyorum. Böyle devam ederse önümüzdeki 10 yıl içinde böyle devam ederse Balıkesir’i bizim elimizden alırlar. Ben istiyorum ki Balıkesirliler yatırım yapsın, Balıkesirliler çalışsın, Balıkesirliler kazansın. Ama Balıkesirli iş adamları bu statik durumuna devam ederse şehri gelip elimizden alırlar biz de seyrederiz. Bunu 2018’den beri söylüyorum. Balıkesir artık kendi haline bırakılamayacak bir il haline geldi, radara girdik. Çanakkale köprüsü bittiğinde bütün Anadolu’yu Avrupa’ya bağlayan güzergah burası olacak.” Mahmut ACARÖZ

YORUM YAP