DOLAR28,9307% 0.05
EURO31,2085% 0.16
STERLIN36,3999% 0.13
FRANG33,0624% 0.04
ALTIN1.887,30% 0,18
BITCOIN1.279.1091.033

Ak Parti MKYK Üyesi Belgin Uygur: Girişimci kadınlar LEADER projesi ile güçlenecek

Yayınlanma Tarihi :

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur, TKDK Başkanı Muhammed Adak’ı ziyaret etti. Milletvekili Uygur ve Adak, Balıkesir’in kırsal kalkınmasına yönelik çok önemli bir proje olan IPARD LEADER projesine Balıkesir’in dahil edilmesiyle ilgili istişare gerçekleştirdi. Uygur, “TKDK Başkanımız Muhammed Adak ile Balıkesir’de bu proje kapsamında bundan sonra izlenecek yol haritası hakkında bilgi alışverişi gerçekleştirdik” dedi.

Ak Parti Balıkesir Milletvekili, MKYK Üyesi Av. Belgin Uygur, Leader Projesi’ne Balıkesir’in de dahil edildiğini açıkladı. Uygur, “Bir süredir çok arzu ettiğim, Balıkesir’in bu proje kapsamındaki iller içerisinde yer alması konusunda; Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Fatih Metin ve TKDK Başkanımız Muhammed Adak ile yaptığımız görüşmeler olumlu sonuç vermiş, Balıkesir’in LEADER Projesi kapsamındaki iller içerisinde yer alması geçtiğimiz günlerde uygun görülmüştü. LEADER projesi hem şehrimizin hem ülkemizin ekonomisine kayda değer katkılar sağlayacak. Bu proje özellikle kırsal alanda kadın çiftçilerimizi ve kadın girişimcilerimizi destekleyen çok önemli ve anlamlı bir projedir. Balıkesir’de kırsaldaki kaynakların en iyi şekilde kullanılması ve özellikle kadınların desteklenmesi anlamında LEADER projesinin bölgemize büyük katkıları olacaktır” dedi.

Milletvekili Uygur, şu ana kadar 12 ilde uygulanan bu projeye, 2021 yılında 15 ilin daha katıldığını, bu illerden birisinin de Balıkesir olduğunu söyledi. Milletvekili Uygur, uzun zamandır takip ettiği projeye Balıkesir’in dahil olmasından büyük mutluluk duyduğunun altını çizdi.

Milletvekili Uygur “LEADER projesi, TKDK tarafından IPARD Programı kapsamında uygulanan, ülkemizin yerel çalışmalarda kalkınmasını hedefleyen bir proje. Projenin uygulanması için ilçelerimizde kurulacak Yerel Eylem Grupları ve derneklerin kuruluş çalışmalarını, Tarım ve Orman Bakanlığımız ile TKDK birlikte yürütecek. Bugün TKDK Başkanımız Muhammed Adak ile Balıkesir’de bu proje kapsamında bundan sonra izlenecek yol haritası hakkında bilgi alışverişi gerçekleştirdik. Önümüzdeki süreçte kurulacak dernekler projelerini üreterek LEADER’in kaynaklarından istifade edebilecek. İlçelerimiz proje için son derece ilgili ve heyecanlı. Çalışmalarına da ivedi şekilde başladılar. İnşallah en kısa sürede şehrimizde dernekleşme süreçleri tamamlanıp turizm, tarım, çevre ve diğer bir çok alanda proje çalışmalarına başlanacak. İnanıyorum ki Balıkesirimiz’in kırsal alanlarının kalkınması, gelişmesi için çok güzel sonuçlar ortaya çıkacak” dedi.

Milletvekili Uygur “Bu proje; yerel, doğal ve kültürel kaynakların üretimi, kırsal turizm ürünlerinin geliştirilmesi, el sanatları ve kırsal ekonominin çeşitlendirilmesi, bölgeye ait yenilenebilir enerji kullanımının teşvik edilmesi gibi bölgeye özel kaynaklara göre destek vermektir. Öte yandan kırsalda kültürel ve sosyal yaşamı artırmak ve özellikle kadın STK’ları desteklemek projenin en önemli özelliği. Bu anlamda Balıkesir’de kırsaldaki kaynakların en verimli şekilde kullanılması ve özellikle kadınların desteklenmesi anlamında LEADER projesinin büyük katkıları olacağına inanıyorum” dedi. Uygur şöyle devam etti  “Balıkesirli çiftçimize, üreticimize ve özellikle kadınlarımıza güveniyorum. LEADER Projesi bölgemize ait hem doğal kaynakları hem kültürel kaynakları geliştirmek, üretmek ve büyütmek için büyük bir fırsat. Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye, Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Fatih Metin’e ve TKDK Başkanımız Muhammed Adak’a şehrimize verdikleri destek için çok teşekkür ederim” dedi. Çiğdem AKBAY

YORUM YAP