DOLAR 31,4575 % 0.45
EURO 33,9458 % 0.15
STERLIN 39,7257 % 0.21
FRANG 35,5284 % 0.42
ALTIN 2.061,76 % 0,43
BITCOIN 1.909.490 -0.28
Yayınlanma Tarihi :

Ak Parti’den bayram buluşması

Ak Parti’den bayram buluşması

Ak Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nda gazetecileri Değirmen Boğazı’nda kahvaltıda konuk etti. Kahvaltıya Ak Parti Milletvekilleri, Büyükşehir, Karesi ve Altıeylül Belediye Başkanları ile Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir katıldı.

Ak Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle gazetecileri Değirmen Boğazı’nda kahvaltıda ağırladı. Kahvaltıya ak Parti Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik, Belgin Uygur, Yavuz Subaşı, Mustafa Canbey, Pakize Mutlu Aydemir, İsmail Ok, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, Ak Parti il yöneticileri ve gazeteciler katıldı.

“HER KONUDA ELEŞTİRİLERE AÇIĞIZ”

Kahvaltıda konuşan Ak Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, “Sizler milletin hür vicdanının sesi olarak, haktan hakikatten ayrılmadan, en gür sada ile hakkı savunmak, yanlışları ifade etmek, düzelmesi için gayret etme noktasında çok büyük sorumluluk sahibisiniz. Bu noktada da en büyük destekçiniz biziz açıkçası. Şahıslarımızın, iktidarımızın eleştirilmesi de dahil olmak üzere her konuda eleştirilere açığız. Amacımız güzel hizmet etmek, memleketimize, milletimize, vatanımıza, bayrağımıza doğru hizmet edebilmek adına hepsine razıyız. Yanlışımız varsa düzeltmek adına, eksiğimiz varsa tamamlamak adına elimizden geleni yapmak noktasında sizlerin haberleri bizim için güzel bir fırsat, imkan. Bunun ötesinde ki konulara girmek istemiyorum. Yanlıştır, iftiradır, şudur budur. Bunların doğru olmadığını hepimiz biliyoruz. Bu noktada da hassasiyet gösteren tüm basın mensubu arkadaşlara gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

“SANSÜR DEĞİL, DÜZENLEME YAPACAĞIZ”

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, Ekim ayında TBMM’de yapacakları çalışma ile basın kanununda sansür değil, düzenleme yapacaklarına dikkat çekti.

Canbey, “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramınız kutlu olsun. Bu meslek, kutsal ve zor bir meslek. Bizim demokratik hayatımızın vazgeçilmezlerinden bir tanesi. Elbette, bilgi edinme özgürlüğü, ifade özgürlüğü, gazetecilik demokratik hayatın olmazsa olmazlarındandır.

İnsanoğlu var olduğundan bu güne kadar her zaman merak içerisinde olmuştur. Bu merak insana bilgi edinme zorluğuna sürüklemiştir. Yine aynı şekilde haber alma konusunda insanı her zaman heyecanlandırmıştır. Hal böyle olunca bu mesleğin doğmasına çok şaşırmamak lazım. Meslek ilk olarak geriye gittiğinizde dumanla işaretleşmeden başlayıp, mağara duvarlarına çizilen resimlerden devam ederek, gazetecilik, radyo, televizyon, internet olarak karşımıza çıkan serüveni görüyoruz. Elbette bunlar zaman içerisinde birbirleriyle etkileşim içerisinde olmuşlar. Mesleğin değişik alanları oluşmuş. Baktığımız zaman günümüzde çoklu bir ortamdan bahsediyoruz. Artık radyo, gazete, televizyon var bunun yanında sosyal medya var, internet ortamında internet siteleri var, eğlence siteleri var.

Bunların hepsi aslında medya çeşidi. İnsanoğlu  bu medya çeşidinden ciddi anlamda istifade ediyor ama bu aynı zamanda bir kafa karışıklığını da ortaya çıkarıyor. Bilgi edineceğiz, haber alacağız ama bunu hangi ahlaki çerçevede, hangi etik değerler çerçevesinde yapacağız şu anda Dünyanın aslında en fazla aradığı sorunun cevabı bu. Bir çok ülke yeni oluşan bu medya ortamını, kanuni düzenlemelerle yönetmeye çalışıyor ama zorlanıyor.

Bizde kamuoyunda Dezenformasyon Yasası olarak bilinen, basın yasasındaki değişiklikler komisyonlarımızdan geçti. Ekim ayında meclise gelecek. Amaç şu kesinlikle arkadaşlar, bir baskı, sansür ya da basının sesini kısma değil buraya bir düzenleme getirme, ifade özgülüğünden ve basın özgürlüğünden beslenerek, insanların bireysel hayatlarına zarar verilmesi, şantaj yapılması gibi olumsuz olayların önüne geçmek anlamında düzenlemeler var.

Özellikle muhalefetin söylediği gibi bir sansürden asla söz edilemez. İyi bir niyet var, dünyadaki örneklerine bakılarak bu yasalar hazırlanıyor. Önümüzdeki dönemde bu alanın düzenlenmesiyle alakalı gerekli çalışmalar yapılacak. Biz Ak Parti olarak, Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi basın özgürlüğüne, ifade özgürlüğüne, halkın bilgi edinme özgürlüğüne önem veriyoruz. Bu anlamda da gazeteci arkadaşlarımızdan kendi etik değerleri çerçevesinde ahlaki değerleri, çerçevesinde milletimize hizmet etmelerini bekliyoruz” dedi. Mahmut ACARÖZ

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP