DOLAR 31,0278 % 0.05
EURO 33,7070 % 0.29
STERLIN 39,2113 % -0.01
FRANG 35,3030 % 0.12
ALTIN 2.021,55 % 0,17
BITCOIN 1.612.918 -1.136
Yayınlanma Tarihi :

Akın: Mumcu’yu özlemle anıyoruz

Akın: Mumcu’yu özlemle anıyoruz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, 30 yıl önce evinin önünde katledilen Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’yu andı. Akın, Uğur Mumcu’nun Atatürkçülüğün, demokratik ve laik düşüncenin yılmaz savunucusu olduğunu söyledi.

Milletvekili Akın, “Mumcu devrimci bir gazeteci yazardı. İnandığı yoldan asla dönmeyen gazeteci yazar Uğur Mumcu’yu unutmayacağız, unutturmayacağız. Evinin önünde 30 yıl önce bombalı saldırıda öldürülen gazeteci yazar Uğur Mumcu, halkı için inandığını yapan doğrudan ödün vermeyen sözünü sakınmayan bir Türk aydınıydı. Basınımızın araştırmacı gazetecilik denince akla ilk gelen isim Uğur Mumcu’ydu. Çağdaş bir hukukçuydu. Atatürkçülüğün, demokratik ve laik düşüncenin yılmaz savunucusuydu. Özgürlük ve dürüstlük sembolü Uğur Mumcu, yozlaşma ve yolsuzlukların üzerine cesaretle gider, kirli ilişkileri, herkesin anlayacağı bir dille anlatırdı.

Devrimci bir yazar Uğur Mumcu, hayatı boyunca ‘Ben Atatürkçüyüm…. Ben, Cumhuriyetçiyim… Ben Laikim… Ben Antiemperyalistim… Ben tam bağımsız Türkiye’den yanayım… Ben insan hakları savunucuyum… Ben, terörün karşısındayım… Ben, yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım’ diyen bir Türk aydınıydı. İnandığı yoldan asla dönmeyen halkın öncü yüreği, ‘Türkiye’nin cesur kalemi’ tam bağımsız Türkiye savunucularının sembolü, korkusuz kalem, Uğur Mumcu’yu bir kez daha büyük bir saygı ve özlemle anıyorum” dedi. Çiğdem AKBAY

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP