Anneler, madde bağımlılığına karşı buluştu

0
107

Cumhuriyet Kadınları Derneği Balıkesir Şubesi, ‘Madde Bağımlılığına Karşı Anneler Hareketi Buluşması’ düzenledi. Balıkesir Üniversitesi Öğretim Üyesi Psikiyatrist Dr. Deniz Alçı ve Tiyatro-Karagöz Sanatçısı Mansur Erk katılımcılarla buluştu.

Madde bağımlılığına karşı mücadele başlatan Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Balıkesir Şubesi ‘Anneler Hareketi’ ile madde bağımlılığına karşı çalışmalarını sürdürüyor. ‘Madde Bağımlılığına Karşı Anneler Hareketi Buluşması’na katılanlar Balıkesir Üniversitesi Öğretim Üyesi Psikiyatrist Dr. Deniz Alçı ve Tiyatro-Karagöz Sanatçısı Mansur Erk’in konuşmalarını dinledi.

“AİLELERİ BİLİNÇLENDİRMEK İSTİYORUZ”

CKD Şube Başkanı Eliz Ece Albayrak, projelerinin esasen ailelere yönelik bir önleme çalışması olduğunu ve uyuşturucuya başlamadan ailelerin, gençlerin bilinçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Emperyalist devletlerin silahla teslim alamadıkları ülkemizi gençlerimizi uyuşturarak yıpratma hedefinde olduğunu söyleyen Albayrak, ‘Anneler Hareketi’ projesi ile bu saldırıya dur demek istediklerini belirtti.

Balıkesir Üniversitesi Öğretim Üyesi Psikiyatrist Dr. Deniz Alçı, bağımlılığın biyolojisi ile giriş yaptığı konuşmasında, bağımlılık yapıcı maddelerden ve özelliklerini anlattı. Alçı, madde kullanım bozukluğu tanısı ve belirtileri hakkında psiko eğitim verdi, bağımlılık alanında sık bilinen yanlışlar, tedaviye etki eden faktörler ve tedavi yöntemlerine dikkat çekti.

Eğitim öncesi Hatay’dan Balıkesir’e konuk olan Tiyatro-Karagöz Sanatçısı Mansur Erk, kaleme aldığı ‘Uyuşturamayacaksınız’ adlı Meddah gösterisini sergiledi. Mansur Erk’in uyuşturucunun insanlık tarihindeki başlangıcını, gelişmesini ve emperyalizmin uyuşturucudaki yerini anlatan tek kişilik oyunu büyük ilgi gördü. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here