“Araç kiralamada güvenli firmaları tercih edin”

0
125

ÖZEL HABER – Otomobil fiyatları artmaya devam edince vatandaşlar,  araç satın almak yerine kiralamaya koşuyor. 12 yıldır Balıkesir’de Balıkesir Oto Kiralama adlı işyerini işleten Ümit Yavuz, araç kiralamada vatandaşların az yakan, düşük hacimli dizel yakıtlı araçları tercih ettiğini söyledi. Yavuz, araç kiralama bedellerinin arabasına, marka modeline ve yakıtına göre değiştiğini ifade ederek, “Araç kiralama bedelleri 350 lira ile bin lira arasında değişiyor” dedi.

Araç kiralamanın saatlik, günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak yapıldığını anlatan Balıkesir Oto Kiralama adlı işyeri işletmecisi Ümit Yavuz, araç kiralamada aracı kiralamak isteyenlerden bazı hususları yerine getirmesi gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Araç kiralamada aracı kiralamak isteyenin en az 2 yıllık ehliyet sahibi olma şartını arıyoruz. Kredi kartı ödemelerinde provizyon çekiyoruz. Araç kiralamak isteyen Balıkesirli değilse bir kefil istiyoruz. Araç kiralamaları çoğunlukla günlük ve haftalık olarak tercih ediliyor. Araçlarımızda ticari kasko var. Ufak hasarlar müşteriye ait. Hasar yüzde 4’ü aşarsa kasko devreye giriyor.”

“Alkollü araç kullanmayın”

Araç fiyatları artsa da sektörün sık sık araç yenilemek zorunda olduğunu anlatan Yavuz, “Bu durum kiralama ücretlerinin de artmasına sebep oluyor. Her şeye rağmen şu an kiralama vatandaşa çok daha cazip geliyor” dedi.

Yavuz, açıklamasında araç kiralayanlar başta olmak üzere tüm sürücülere seslenerek, “Alkollü araç kullanmayın” çağrısında bulundu.

Alkollü araç kullanan ve kaza yapan sürücünün tüm masrafları karşılamak ayrıca cezai uygulama ile karşı karşıya kalacağına dikkat çeken Yavuz, araç kiralayacaklara şu önerilerde bulundu:

“Sadece araç kiralama işi yapan, bu konuda kurumsallaşmış, tanınmış ve yeterli olan firmaları seçin. Bugün telefoncu da emlakçı da araba kiraya verebiliyor. Bizim asıl işimiz araç kiralama.”

“Rezervasyonlar başladı”

Yaz tatili için rezervasyonların başlayacağını ve Eylül ayı sonuna kadar devam edeceğini dile getiren Yavuz,  “Online kiralamalarda artış var. 4 kişilik bir aile için kiralama çoğu zaman toplu ulaşım araçları ile yapılacak seyahatten daha ucuza geliyor” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here