Yayınlanma Tarihi :

Ayvalık plajları konuklarını bekliyor

1 Haziran’da kontrollü sosyal hayata adım atılmasının ardından UNESCO Dünya Kültür Mirasları geçici listesinde yer alan Ayvalık’ta yaz hareketliliği başladı. Tatilciler, sosyal mesafe kurallarına uyarak denizin, koyların, doğal güzelliklerin buram buram tarih kokan sokakların, lezzetli mezelerin, zeytinyağlı yemeklerin Ayvalık’ın dünyaca ünlü plajlarında tatilin tadını çıkaracak.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, belediyeye ait işletme ve plajlarda sosyal mesafe kuralları çerçevesinde düzenlemeler yapıldığını belirterek,  misafir kabul etmeye başladıklarını duyurdu.

Ergin, Ayvalık’a gelecek olan konukları maske takmaları ve sosyal mesafe kurallarına uymaları konusunda uyararak, “Gerek Ayvalık, gerekse de tüm ülkemiz için tek beklentimiz şu an için bu krizin tamamıyla sona ermesidir. Bunun için de kurallara titizlikle uymamız gerekiyor. Aşılanma oranının yüzde yetmişleri bulması durumunda ülkemizde insanlık derin bir nefes alacak. Onun için sabırla kurallara dikkat etmemiz gerekiyor” dedi.

“PANDEMİ ÖNLEMLERİNİ EN İYİ UYGULAYAN BELEDİYEYİZ”

Covid-19 pandemisinin dünyada olduğu gibi ülkemizin de ekonomisine çok ciddi zararlar verdiğinin, özellikle küçük esnafın çok mağdur edildiğine dikkat çeken Belediye Başkanı Mesut Ergin, Ayvalık’ta da birçok işyerinin ekonomik olarak dayanamadıkları için kepenk kapatmak zorunda kaldığını hatırlattı.

Ergin, “Biz esnafımıza bir nebze de olsa katkıda bulunmak amacıyla bin lira destek verdik. Biz bu koronavirüs krizinin bir an önce sona ermesinin beklentisi içindeyiz. Yasakların kalkmasının ardından yaz mevsimi geldi, sezon açıldı. Ayvalık genelindeki turistik tesisler sezon hazırlıklarını tamamladı. Biz de belediyeye ait işletmeler ile plajlarımızda tüm hazırlıklarımızı bitirdik. Özellikle de tatillerini yurt dışında geçirmeyi tercih eden vatandaşlarımız, Avrupa Birliği ülkelerinin kapılarını kapatması nedeniyle, bu yıl iç turizme ağırlık vereceklerini görüyorum. Ben Ayvalık’ın bu anlamda çok ciddi avantajlarının olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ayvalık’ta pandemi tedbirlerini en ciddi uygulayan ve denetleyen Ayvalık Belediyesi sürecin çok az sayıda vaka ile atlatılmasını sağladı. Denetimlerimizi emniyet güçlerimiz ve zabıtamız ile birlikte aralıksız sürdürüyoruz” diye konuştu.

“SARIMSAKLI PLAJI EN BÜYÜK AVANTAJ”

Koronavirüs salgının ardından birçok şeyin eskisi gibi olmayacağına inandığını vurgulayan Mesut Ergin, şunları söyledi: “Bunlardan bir tanesi de bu kriz sırasında yaptığımız uygulamalardır. Mesela vatandaşlarımız arasında sosyal mesafenin korunması Ayvalık’ın plajlarının sayısal anlamda fazlalığı ve on dört kilometre uzunluğundaki kumsalı bulunması, ilçemizde yaz sıcaklarında serinlemek için denize girilirken bu sosyal mesafenin korunması anlamında bizim için çok büyük bir avantaj olacaktır. Tatile çıkmak isteyecek bir tatilcinin, bunları düşündüğünde aklına ilk gelecek olan turizm beldelerinden birinin Ayvalık’taki plajların olacağına inanıyorum. Çünkü bu anlamda, sosyal mesafeyi koruyarak masmavi denizinde serinleyip, kumsalında da güneşlenebilecektir. Bu Ayvalık için büyük bir avantajdır.” (Haber Merkezi)

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP